Минуле Наука Персона

Мухаммед ібн Закарія аль-Разі: Медичний геній ісламу, методи якого використовуються більше 1100 років

Абу Бакр Мухаммад Ібн Закарія Аль Разі не є звичним ім’ям для більшості англомовного світу. Але він був однією з найвідоміших особистостей в історії медицини. Він був відомим перським алхіміком, філософом і лікарем, і навіть сьогодні він шанується особливо за свій внесок у розвиток медицини. Про це пише “Файна сторінка”.

Ставши успішним лікарем, він служив у лікарнях Рей та Багдаду . Ідеї ​​та медичні праці Мухаммеда ібн Закарії аль-Разі були передані та прийняті середньовічними практиками Європи та значно вплинули на розвиток медицини на Заході. 

Статуя Мухаммеда ібн Закарії аль-Разі в Тегерані. Джерело

Життя Мухаммеда ібн Закарії аль-Разі

Вважалося, що Мухаммад ібн Закарія аль-Разі народився між 864 і 865 роками нашої ери, хоча точна дата невідома. Він народився у перській мусульманській родині в місті Рей, що на Великому шовковому шляху .

Коли був ще молодим чоловіком, він переїхав до Багдада, щоб вчитися і практикувати медицину в місцевому «бімарістані» (лікарні). У Багдаді він навчався під керівництвом одного з учнів Хумаюна ібн Ішака, який добре знав індійські, грецькі та перські ліки. Його дослідження включали астрономію, філософію, алхімію та математику.

Пізніше аль-Разі отримав можливість відвідати відому лікарню Муктадарі, де він набув практичного досвіду, який заклав міцну основу для його медичної подорожі. У цей час він також почав практикувати як алхімік, і незабаром завоював високу репутацію серед людей.

Аль-Разі вивчив багато практичної медицини, працюючи в лікарнях

Він став настільки популярним, що до нього почали приходити люди з далеких куточків Азії. Пізніше він був призначений адміністратором нової лікарні, побудованої в Рей. 

Аль-Муктафі халіф Аббасид як лікар

Аль-Муктафі халіф Аббасид у 902-908 роках нашої ери і син великого воєначальника Аль-Мутадіда, Разі, були залучені до заснування нової лікарні. Ця лікарня мала стати найбільшою в Аббасидському халіфаті.

Щоб вибрати місце розташування майбутньої лікарні, Мухаммед ібн Закарія аль-Разі застосував підхід, заснований на фактах. Він повісив свіже м’ясо на різних запропонованих для лікарні місцях, врешті -решт побудувавши його на місці, де м’ясо найдовше гнило.

Мухаммад ібн Закарія аль-Разі заслужив високу репутацію лікаря, і це змусило його рухатися від міста до міста. Він так і не зміг оселитися в одному місці через зростаючий попит у різних далеких містах. Однак останні роки він провів у рідному місті Рей.

У подальшому житті у нього розвинулася катаракта і він повністю осліп. Мухаммед ібн Закарія аль-Разі помер у 925 році нашої ери у Реї у віці 60 років. Навіть після смерті аль-Разі слава його як медичного генія продовжувала поширюватися і продовжує жити. 

Жит Аль-Муктафі халіф Аббасид як учитель

Мухаммад ібн Закарія аль-Разі був чудовим учителем свого часу. Його лекції залучали багато студентів з різних регіонів. Аль-Разі навіть отримав почесне звання «шейха» і був оточений рядом студентських кіл, які були ієрархічно впорядковані.

Мухаммад ібн Закарія аль-Разі

Коли у когось виникало запитання, воно спочатку передавалося учням «першого кола». Коли вони не змогли відповісти, його передали учням «другого кола». Коли жоден зі студентів не зміг відповісти на запит, сам аль-Разі розглядав це питання. 

Хоча в останні роки життя Аль-Разі став нестерпним, один із колишніх студентів взяв на себе відповідальність доглядати за ним. Проте він нагородив студента за його добрі наміри і попросив повернутися додому, оскільки він вважав, що наближається останній день.

Великий Біруні, вчений золотого віку ісламу, який вважав Мухаммеда ібн Закарію аль-Разі своїм наставником, першим написав коротку біографію аль-Разі. Біографія включала ряд вартих уваги творів аль-Разі. 

Внесок у хімію

Внесок Мухаммеда ібн Закарії аль-Разі не обмежувався медициною, а поширився на багато інших галузей. Однією з таких галузей була хімія. Він зробив внесок у різні галузі хімії, такі як алхімія, метеорологія тощо.

Його книга про алхімію отримала назву Кітаб аль-Асрарін і містила цінну інформацію, що стосується приготування різних хімічних речовин та їх застосування. Ці книги містили багато практичних та корисних хімічних застосувань і навіть були перекладені на латинську мову, щоб охопити ширшу аудиторію. 

Ілюстрація з неаполітанського перекладу твору Аль-Разі латинською мовою

Разі був відомий як найбільший експерт у порівнянні з усіма його попередниками. Його описи різних апаратів і хімічних експериментів були чітко написані, що відрізняло його твори від тих, що були раніше.

Важливо, що аль-Разі відкинув усі символічні та окультистські пояснення різних природних явищ. Натомість він вирішив обмежитися класифікацією різних хімічних речовин, а також процесів.

Внесок у фізику

У фізиці твори Мухаммеда ібн Закарії аль-Разі в основному стосуються часу, руху, матерії та простору. За його словами, до створення світу матерія у первісному стані складалася з розсіяних атомів.

Змішані в різних пропорціях з порожніми структурами, атоми виробляли п’ять елементів, а саме: повітря, воду, землю, небесну стихію та вогонь . Він вважав, що вогонь створюється ударом заліза об камінь. 

Хоча сьогодні відомо, що вони неточні, ці книги були більш обґрунтованими, ніж книги його сучасників. Вони демонструють науковий підхід Аль-Разі, заснований на спостереженнях.

Внесок у медицину

Якими б великими не були досягнення в інших галузях, але саме за його внесок у медицину сьогодні згадується Мухаммед ібн Закарія аль-Разі, і в цьому він не має собі рівних. Він був відомий як один з перших медичних експертів у світі. Його навіть вважали батьком психотерапії та психології .

Говорячи про віспу, аль-Разі написав, що коли кров заражена і закипає, з’являється віспа. Кров молодості перетворюється на багатшу кров, тим самим формуючи природний колір вина. На цьому етапі віспа розглядається як бульбашки, які містяться у вині. На першому етапі найкраще, що можна зробити, – це утриматись від нього, інакше це може перетворитися на епідемію.

Британська енциклопедія визнала цей діагноз Разі через тисячу років у 1911 році і заявила, що це було одне з достовірних тверджень про цю хворобу. Разі навіть написав книгу під назвою аль-Джударі ва аль-Хасба про кір та віспу.

Це була перша книга, яка ідентифікувала кір та віспу як дві різні хвороби. Книгу кілька разів перекладали латинською та різними іншими європейськими мовами.

Що стосується менінгіту, Разі зробив порівняння результатів пацієнтів, які проходили кровопускання, з результатами пацієнтів, які лікувалися без нього. Завдяки цьому порівнянню він хотів з’ясувати, чи допомагало кровопускання лікувати менінгіт чи ні.

Статуя аль-Разі в павільйоні перських вчених

Мухаммед ібн Закарія аль-Разі також зробив значний внесок у фармацевтику. Він уклав ряд текстів і представив використання «ртутних мазей», а також свої розробки різних апаратів, таких як фляги, смертні, фіали та лопатки. Всі ці пристрої широко використовувалися в аптеках на початку 20 століття.

Етичний візіонер

Мабуть, найдивовижніший внесок Мухаммеда ібн Закарії аль-Разіда в медицину стосувався етики лікування. Він представив кілька прогресивних, практичних, психологічних та медичних ідей і напав на низку фальшивих лікарів та шарлатанів, які кочували по сільській місцевості та містах, продаючи свої ліки та ноструми.

Мало того, він також був стурбований тим, що навіть висококваліфіковані лікарі не могли знайти відповіді на різні медичні проблеми і не змогли вилікувати кілька звичайних хвороб не кажучи вже про якісь серйозні хвороби . Аль-Разі порадив лікарям поглибити свої знання шляхом постійного впливу на нову інформацію та вивчення різних медичних книг.

Таким чином він сподівався забезпечити, щоб медичні працівники серйозно ставилися до свого покликання та відповідальніше ставилися до свого обов’язку. Він також чітко розрізняв невиліковні та виліковні хвороби, визнаючи, що деякі хвороби неможливо лікувати, і в цих випадках не слід звинувачувати лікарів. 

Говорячи про медичну етику, Мухаммед ібн Закарія аль-Разі писав, що основна мета лікарів-однаково робити добро друзям і навіть ворогам. За його словами, його професія не дозволила йому заподіяти шкоду нікому, крім як забезпечити добробут і благо людства. 

З іронічним відтінком гумору аль-Разі зазначив, що йому шкода медичних працівників, на яких покладено дбати про добробут жінок, князів та знаті. Він відчував це тому, що це були люди, які не виконували розпоряджень лікарів, що ускладнювало ефективне лікування.

Писання з медицини

Мухаммад ібн Закарія аль-Разі написав ряд статей і книг з медицини, які досить популярні навіть сьогодні. Давайте поглянемо на деякі відомі книги, написані аль-Разі.

Медичний текст від al-Razi

Одна з найвідоміших книг для тих, у кого немає лікаря, який би прийшов до нього. Він був відомий як перший перський лікар, який написав домашній медичний посібник для широкого загалу. Цю книгу він присвятив мандрівникам, простим громадянам та бідним людям.

Ця книга містила 36 глав і була посібником для таких людей і давала їм змогу лікувати хвороби навіть тоді, коли вони не могли звернутися до лікарів. Компоненти ліків та дієту, згадані в книзі, можна легко знайти у добре обладнаних кухнях, ринках чи військових таборах. 

Книга дозволила людям слідувати даним інструкціям і відповідно підготувати рецепти для ефективного лікування найрізноманітніших недуг. Вони включали застуду, головні болі, меланхолію, кашель та захворювання вуха, шлунка та очей. 

«Доброчесне життя»-ще одна відома праця Мухаммеда ібн Закарії аль-Разі. Це монументальна медична енциклопедія, що складається з дев’яти томів. Ця книга містить ряд критичних зауважень та міркувань щодо таких грецьких філософів як Платон та Арістотель.

Він також висловлює різні новаторські погляди на ряд питань. Завдяки змісту цієї книги багато вчених вважали Мухаммеда ібн Закарію аль-Разі найбільшим лікарем середньовіччя. 

Гален був дуже шанованим давньогрецьким лікарем

У « Сумнівах про Галена» аль-Разі відкидає ряд тверджень грецького лікаря Галена, що стосуються переваги грецької мови та його різних медичних та космологічних поглядів. Він пов’язував медицину з філософією і заявив, що розумна практика вимагає незалежного мислення.

За словами аль-Разі, описи Галена не узгоджувалися з клінічними спостереженнями, зробленими ним. У ряді випадків він навіть виявив, що його клінічні експерименти перевищували експерименти Галена. Аль-Разі навіть оскаржив основи сучасної медичної теорії. Для того часу це було досить суперечливим, і багато хто навіть звинувачував його у зарозумілості та незнанні.

Нарешті, «Дитячі хвороби» була першою монографією аль-Разі, яка розглядала педіатрію як незалежну галузь медицини. Ставлення до дітей по-різному від дорослих було радикальною концепцією.

За свою довгу кар’єру Аль-Разі був плідним письменником, і ці книги-лише найважливіші. Інші відомі книги, які він написав про медицину, включають Класифікацію хворобКнигу простої медициниЕксперимент медичної науки та її застосуванняКнигу катастрофЇжу та її шкідливістьКнигу хірургічних інструментівФрукти до та після обідуСніг і медицина та соціальна роль лікарів . 

Спадщина

Хоча багато хто критикували Аль-Разі за його філософські та релігійні погляди ще за життя, він має багату спадщину на сьогоднішній день. Інститут Разі в Караджі, а також Університет Разі в Керманшаху були названі на честь Мухаммеда ібн Закарія аль-Разі. 27 серпня в Ірані в його пам’ять відзначають “День Разі”, або відомий у народі як “День аптеки” .

Вітраж аль-Разі в Прінстонському університеті, США

Автор Біпін Дімрі

Редакція може не поділяти думки авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації в матеріалах із посиланням на зовнішні джерела. Роміщення цієї публікаці на інших сайтах без відкритого активного посилання на LikeMe заборонено.