Минуле

Вчені виявли 40 000-річну загублену таємну камеру в комплексі печери Горхама

Чотири роки тому в гібралтарському печерному комплексі Горхам був виявлений зуб дитини неандертальця, це підтрердило факт їх присутностя тут у далекому минулому. 

Однак нещодавно у печері Авангард, одній із чотирьох печер, що входять до складу печерного комплексу Горхем, була виявлена ​​загублена камера. Здається, у камеру не заходили щонайменше 40 000 років. Експерти з величезними ентузіазмом намагаються дізнатися, що саме лежить у піску під їхніми ногами. Чи може бути дана локація останнім місцем проживання неандертальців у Європі?

Первинний огляд поверхні камери виявив кістки тварин, та довів, що в минулому там був доступ і певна діяльність. В інших печерах комплексу були виявлені інструменти та вогнища неандертальців, які визначили, що це місце неандертальської окупації. Але поки що ніяких інших залишків не виявлено, тому знаходження раніше невідомої камери – настільки захоплююче. “Їх [неандертальців] треба було десь хоронити”, – вважають еархелоги.

Вхід до печери Авангард, Гібралтарська скеля

Житло, замкнене на 40 000 років

Гібралтар – британська заморська територія на південному узбережжі Іспанії, заселена маврами в середні віки. На території панує Гібралтарська скеля, вапняковий хребет висотою 26 м (85 футів). Саме в цій печері на Гібралтарській скелі археологи нещодавно виявили закриту камеру, яка не бачила світ 40 000 років.

Печера Авангард – це природна морська печера вкомплексі печери Горхама в Гібралтарі, яка в 2016 році була номінована на статус Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Ця 35-метрова печера висотою 1,7 метра. Live Science пояснює, що в у 2012 році археологи почали обстеження цього місця. Вони вирушили спеціально шукати проходи та камери, які, можливо, були перекриті піском, і саме з цієї причини їхній проект мав приголомшливий успіх, а не просто удачу.

Очолив місію професор Клайв Фінлейсон – еволюційний біолог, який працює директором  Національного музею Гібралтару. Він і його команда вперше виявили крихітну щілину в осаді, що дозволило їм пролізти через невеликий отвір. Прохід привів їх у не досліджене 13-метрове місце на даху печери Авангарду. Великі вапняні сталактити виступають зі стелі. Також знайдено роздроблені скелі які свідчать про сильні історичні землетруси в цьому місці.

Вид на печерний комплекс Горхем з моря з печерою Горхама на передньому плані та печерами Авангард і Хаєна позаду.

Єгипетського ажіотажу немає

Фінлейсон сказав, що його команда знайшла «кістку ноги рисі, хребці від плямистої гієни та велику крилову кістку сірого грифа». Дослідники також виявили шість – сім подряпаних слідів кігтів на стінах печери. При аналізі жодна з кісток не виявила доказів того, що вона була розрізана інструментами, і Фінлейсон зробив висновок, що «щось затягнуло туди ці предмети дуже давно».

Можливо, Фінлейсон трохи випередив себе, коли сказав The Guardian, що його відкриття “майже як відкриття гробниці Тутанхамона”. Стіни камери, в якій був виявлений Тутанхамон, були покриті золотом, і лише його тричастий саркофаг містив 110 кілограмів (240 фунтів) твердого золота. Фахівці розуміють про що він говорив, бо коли ви виявляєте камеру, до якої не заходили 40 000 років, вам насправді не потрібно вносити звідти Тутанхамона, адже це відкриття є окремим археологічним дивом.

Виявлення ознак життя неандертальців, але як щодо смерті?

У камерах печери Авангард були знайдені неандертальські вогнища та кам’яні знаряддя, оточені зарубаними кістками благородних оленів, козерогів, тюленів та дельфінів.

Чотири роки тому та сама група дослідників натрапила на молочний зуб чотирирічної дитини-неандертальця в районі печери, яку часто відвідують гієни. Фінлейсон сказав, що неандертальці на цьому рівні не були окуповані, тому підозрюють, що «гієни забрали дитину і вбили її затягнувши в задню частину печери».

Фінлейсон каже, що один з аспектів відкриття, який бентежить його команду археологів, полягає в тому, що, хоча докази освоєння печер неандертальцями були знайдені, проте на цьому місці не були знайдені залишки тіл. Спекулючи, Фінлейсон каже «Ви не збираєтеся ховати людей у вашій кухні або у вітальні.» 

Працюючи над цією логікою, дослідники сподіваються, що їх розкопки можуть виявити додаткові бічні камери “і, можливо, навіть дивне місце поховання”, сказав професор.

Відкриття залишків неандертальців на цьому місці відкрило б нескінченні дані про те, як громади прибережних, середземноморських неандертальців жили і помирали в печерах сьогоднішньої Гібралтарської скелі. Тепер це було б відкриттям на вагу золота. Можливо, навіть таке цінне, як відкриття кімнати короля Тут .

Автор Ешлі Коуї

Редакція може не поділяти думки авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації в матеріалах із посиланням на зовнішні джерела. Роміщення цієї публікаці на інших сайтах без відкритого активного посилання на LikeMe заборонено.