Подорожі

За 1300 кілометрів від легендарного міста майя Теотиукан знайдено точну його копію

Високотехнологічне сканування навколо стародавнього міста майя Тікал на півночі Гватемали виявило наявність деяких раніше не виявлених руїн, датованих початком першого тисячоліття нашої ери. Використовуючи технологію виявлення світла та вимірювання дальності (LiDAR), дослідники помітили поховані будівлі, схожі на точні копії споруд, знайдених у легендарному мезоамериканському місті Теотиуакан, які досягли свого апогею в той час, коли процвітала цивілізація майя. Це було дивно, оскільки Теотиуакан знаходився за 800 миль (1300 кілометрів) на північний захід від Тікала в сучасній Мексиці і що найбільш загатково воно не було поселенням майя. Про це пише Файна сторінка за матеріалами відкритих джерел.

Теотіуаканські репліки Тікала, знайдені після 60 років розкопок

Ефектні руїни в Тікаль були в значній мірі вивчені археологами на протязі понад шість десятиліть. Проте навіть зараз це родюче місце здатне створити нові одкровення, особливо коли сучасні технології можуть значно покращити і полегшити ретельне вивчення територій, на які раніше не звертали уваги.

Археологи, які досліджують прилеглу територію, шукають репліки Теотиуакана, які були виявлені за допомогою сканування LiDAR у центрі Майя Тікал у Гватемалі. 

У цьому випадку пара американських дослідників, із Фонду культурної та природної спадщини майя (Пакунам), антрополог Браунського університету Стівен Х’юстон та географ Техаського університету Томас Гаррісон, використовували LiDAR для нанесення контурів набору пагорбів. поблизу центру міста Тікаль. Як вони пояснюють у новому дослідженні в журналі Antiquity, їх виміри показали, що ці пагорби насправді були рукотворними курганами і що під ними були поховані будівлі дуже незвичайного характеру.

Подальші розкопки гватемальських археологів під керівництвом професора Техаського університету Едвіна Романа Раміреса підтвердили існування похованих споруд. Несподівано будівлі були побудовані за зразком важливих споруд у Теотиуакані, найнаселенішому та найпотужнішому місті-державі Мезоамерики у першому тисячолітті нашої ери.

«Те, що ми сприймали як природні пагорби, насправді було змінено і пристосовано до форми цитаделі – місцевості, яка, можливо, була імператорським палацом – у Теотиуакані», – пояснює доктор Х’юстон у прес -релізі «Античність» . “Незалежно від того, хто і чому створив цю меншу копію, це без сумніву показує, що між Тікалом і Теотиуаканом був інший рівень взаємодії, ніж вважалося раніше”.

LIDAR вид на центр міста Тікаль. Пам’ятки 6D-105 та 6D-106-це місце, де пізніше група археологів виявила копії Теотиуакана. 

Тікал і Теотиуакан: Друзі чи вороги?

Велике місто-держава Теотіуакан, Північної і Південної Америки відоме розташуваням на його території найбільш захоплюючих пірамід., Він був нагустонаселенішим містом в Центральній Америці, з більш ніж 125000 жителів на піку своєї сили. Навіть зараз ми точно не знаємо, ким були Теотиуакани.

Жодне місто майя не було таким населеним, як Теотиуакан. Останні дослідження показують, що під час класичної ери (від 250 р. до 900 р. н.е.) У світі майя проживало понад 11 мільйонів людей.

Невідомо, хто заснував Теотиуакан, хоча дані свідчать про те, що це було космополітичне місто, зайняте різноманітним населенням, що складається з різних етнічних груп. Як і цивілізація майя, Теотіуакан досяг апогею своєї могутності та впливу протягом першої половини першого тисячоліття нашої ери. Теотиуакан встановив торговельні відносини з поселеннями майя на півдні та сході, і люди з Теотиуакана та Тікала часто відвідували міста один одного для ділового та культурного обміну.

Але найновіші відкриття в Тікалі показують, що люди з Теотиуакана були більш присутні в місті, ніж вважалося раніше. Люди, які побудували нещодавно розкопані репліки Теотиуакана, очевидно, не були зацікавлені в асиміляції з культурою, яку вони ввели, а натомість вважали за краще створити власну «домівку поза домом» на грунті знань майя.

“Архітектурний комплекс, який ми знайшли, здається, був побудований для людей з Теотиуакана або для тих, хто під їх контролем”, – сказав доктор Х’юстон. «Можливо, це було щось на зразок комплексу посольства, але коли ми поєднуємо попередні дослідження з нашими останніми висновками, це свідчить про щось більш жорстке, наприклад, про заняття чи стеження. Принаймні, це показує спробу імплантувати частину закордонного плану міста на Тікаль ».

Відфільтрований лідар, що висвітлює структури та видобуток кар’єрів у Тікалі на території, де були виявлені репліки Теотиуакана.  (Т. Гаррісон / PACUNAM / Antiquity Publications Ltd)
Відфільтрований лідар, що висвітлює структури та видобуток кар’єрів у Тікалі на території, де були виявлені репліки Теотиуакана.

Багато споруд в анклаві-репліці Теотиуакана були побудовані з грязьової штукатурки, а не з традиційного вапняку майя. Вони включали в себе повне і точне відтворення будівель, що складали комплекс цитаделі Теотіуакан, з кутовими вимірами та орієнтацією напрямку, які теж відповідали характеристикам цитаделі.

“Це майже говорить про те, що місцевим будівельникам сказали використовувати повністю не локальну технологію будівництва при спорудженні величезного нового будівельного комплексу”, – сказав Х’юстон. “Ми рідко бачили докази будь-чого, крім двосторонньої взаємодії між цивілізаціями, але тут ми, здається, дивимось на іноземців, які агресивно рухались в цей район”.

Під час розкопок археологи виявили жахливі ознаки можливої ​​людської жертви. Біля копії цитаделі археологи розкопали залишки тіла. Скелет був оточений керамічними посудинами, кістками тварин, осередками снарядів та іншими предметами особистого характеру. Деревне вугілля, знайдене на місці, показує, що могилу та її вміст підпалили. Все це відповідає тому, що було знайдено на місцях поховання, розташованих поблизу справжньої цитаделі в Теотиуакані, де зберігалися останки воїнів, які були принесені в жертву богам.

Фрагменти кадильниці у стилі Теотиуакан із передньої платформи однієї з реплік Теотиуакана в Тікалі (Структура 6D-105; див. Карту LIDAR вище).  (Е. Роман / PACUNAM / Antiquity Publications Ltd)
Фрагменти кадильниці у стилі Теотиуакан із передньої платформи однієї з реплік Теотиуакана в Тікалі (Структура 6D-105; див. Карту LIDAR вище). 

Інше значне відкриття переконливо свідчить про те, що емігранти з Теотиуакан та їхні рідні сусіди майя не завжди ладнали. У житловому комплексі, розташованому поруч із цитадельним комплексом, археологи виявили змішану колекцію орудійних снарядів, до складу яких входили деякі з кременю (використовувалися майя), а інші – із зеленого обсидіану (зазвичай використовується в Теотиуакані). Принаймні одна битва між корінними мешканцями та іммігрантами могла статися на цьому місці, хоча неможливо визначити, коли це сталося та які були наслідки.

Ліворуч: Накладка (розміром 30 відсотків) Тіотиуаканської Сьюдадели на дільниці Тікал, що показує ту саму орієнтацію, флангові платформи, східна піраміда, західна огорожа та північно -південний коридор оригінального комплексу цитаделі Теотіуакан біля західного входу до дільниці. (малюнок Т. Гаррісона/ПАКУНАМ). Праворуч: вирівнювання на дільниці “Сьюдадела” в Тікалі, накладене на орієнтацію Теотиуакана (15 ° 28′00). 

Падіння Тікала: що насправді сталося?

У 378 році нашої ери військові сили з міста Теотиуакан вторглися в Тікаль і повалили його короля майя. Воїнів з Теотіуакана очолив генерал, відомий як Сіх’ядж Каак, що в перекладі означає «Народжений від вогню». Очевидно, ці загарбники не були відправлені правителями Теотиуакана, а натомість здійснили вторгнення самостійно, після вигнання з рідного міста з причин, які залишаються невідомими.

Раніше ця дія здавалася досить випадковою. Але якби люди з Теотиуакана до 378 року нашої ери вже жили в Тікалі, мародери, народжені від вогню, могли мати внутрішню інформацію про оборону міста і, можливо, отримали пряму допомогу та підтримку від людей, які вітали їх прибуття.

Можливо, вони навіть використали присутність людей з Теотиуакана в Тікалі як привід, щоб виправдати своє вторгнення. Можливо, вони стверджували, що меншість Теотиуакан переслідується і що захоплення контролю над містом майя – єдиний спосіб захистити свій народ від знущань.

Це була загальна стратегія, яку завойовники використовували протягом усієї історії людства. Наприклад, коли Адольф Гітлер окупував Чехословаччину та Австрію у 1930 -х роках, він сказав, що зробив це через те, що німецькі меншини, що проживають на цих територіях, перебувають у небезпеці, те ж саме зробив і Путін коли здійснив анексію криму та, ввів свої війська на схід України, про що нам добре відомо.

Такі ж обґрунтування, можливо, були використані загарбниками з Теотиуакана для виправдання захоплення Тікала. Це припущення, але воно, безперечно, відповідало б звичній історичній моделі.

Храм Кецалькоатля в цитаделі в Теотиуакані, Мексика. У найближчі роки ми обов’язково побачимо якомога більше деталей у нещодавно відкритих Теотіуаканських копіях Тікала, а також дізнаємось більше про стосунки між цими двома великими культурами. 

Теотиуакан та історія колонізації в Америці

Розкопки на нещодавно відкритому місці в Тікалі продовжуватимуться до кінця цієї осені. Археологи сподіваються відкрити більше артефактів, споруд і, можливо, написаних текстів, які проливають більше світла на те, як Теотиуакан та його люди взаємодіяли зі своїми меншими та менш могутніми сусідами на початку першого тисячоліття нашої ери. З таких даних археологи сподіваються дізнатися більше про динаміку колоніалізму в цілому.

«До європейської колонізації Америки існували імперії та королівства з непропорційним впливом та силою, які взаємодіяли з меншими цивілізаціями таким чином, що залишили великий вплив», – сказав доктор Х’юстон. “Дослідження впливу Теотиуакана на Месоамерику може стати способом дослідження початків колоніалізму, його гніту та місцевих змов”.

Автор Натан Фальде

Редакція може не поділяти думки авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації в матеріалах із посиланням на зовнішні джерела. Роміщення цієї публікаці на інших сайтах без відкритого активного посилання на LikeMe заборонено.