Минуле

Трьохлезовий магічний кинджал Тибету, зброя проти не людей

Крім холодної зброї, призначеної для цілком утилітарних цілей – війни чи самозахисту, у багатьох народів існувало ще особлива, сакральна, можна навіть сказати – магічна холодна зброя. 

Один з найяскравіших представників цього сімейства – тибетський ритуальний кинджал пхурбу, або кила .

Загальний опис

Пхурбу – короткий, як правило, лише трохи довший долоні, суцільнометалевий кинджал з тригранним клинком “алмазного” перетину – якщо дивитися спереду, клинок буде виглядати як зірка з трьома променями. Всі три леза пхурбу сходяться в одне вістря.

Рукоять складної форми, багато прикрашена, виконана з того ж металу, що і клинок, практично заодно з ним. Найпоширеніші пхурбу – залізні, але відомі і срібні, і золоті.

Головка рукояті виконана у вигляді трьохликої голови одного з тибетських божеств – або зухвалого духу Хаягриву, чи Махакали, ідам або Ваджракілая. 

Центральна частина рукояті є ваджру – індуїстсько-буддійський сакральний предмет, що символізує кару блискавки бога Індри. Відомі пхурбу і без голів божеств на навершині.

Саме слово “пхурбу” ( “пхурпу”) – це тибетська калька санскритського слова “кила”, що означає “цвях” або “кілочок”.

Довший пхурбу
Довший пхурбу

Призначення

Пхурбу – зброя, але не проти людей, а проти злих духів або демонів. Карати їх – завдання божеств, зображених на рукояті кинджала, і ваджри.

Три леза пхурбу в тибетській традиції ламаїзму (складно влаштована суміш буддизму з національними шаманськими практиками, приправлена ​​теократією – схилянням перед ламами) символізують минуле, сьогодення і майбутнє, а крім того – боротьбу з трьома основними гріхами в буддизмі: з незнанням, пристрастю (в широкому сенсі) і ненавистю. Звиваючі змії, часто зустрічаються на лезах, і символізують стовп Кундаліні.

маленький пхурбу

Насправді пхурбу в тантрических, шаманських і буддійських практиках Тибету може використовуватися різними способами – починаючи від розгону злих інфернальних сутностей, продовжуючи покликанням або, навпаки, відгоном дощу і закінчуючи використанням в медитативних практиках. Для кожної з цих цілей у місцевих існує свій тип пхурбу, присвячений строго певному божеству. Європейцеві в цих тонкощах розібратися складно …))

До речі, вважається, що чим пхурбу більше за розміром, тим він сильніший. Пліткують, що в монастирях зберігаються величезні, а значить, і могутні екземпляри, проте їх практично ніхто не бачив, і засвідчити ніхто не може…

Цікава штука, як не крути. І досить красива. Цього вже не відняти. Художня ковка, у тибетців розвинена на цілком пристойному рівні.

Редакція може не поділяти думки авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації в матеріалах із посиланням на зовнішні джерела. Роміщення цієї публікаці на інших сайтах без відкритого активного посилання на LikeMe заборонено.