Минуле

Надпотужна “кунга”: Вчені виявили що 4500 років тому в Месопотамії знали що таке біоінженерія

Надпотужна тварина, відома як «кунга», була першим відомим гібридом двох видів тварин, створеним людиною, повідомляє нове дослідження, опубліковане в Science Advances . Дослідники провели дослідження секвенування геному на скелетах коней, знайдених на місці поховання віком 4500 років в Умм-ель-Марра на півночі Сирії. Результати їхнього дослідження вказують на те, що скелети належали кунгасам, помісь ослів і самців сирійських диких ослів або геміп.

Дослідження провели палеогенетики з Інституту Жака Моно в Парижі, Франція.

«Кунґа були гібридами F1 між домашніми віслюками та самцями геміп [сирійського дикого осла], таким чином ми маэмо факт найранішого свідчення гібридного розведення тварин. Великі самці кунги використовувалися для тягання транспортних засобів «знатства і богів», а їхні розміри та швидкість зробили їх більш конкурентними, ніж осли для буксирування чотириколісних військових фургонів», – цитує The Daily Mail дослідницьку групу.

Гібридні тварини, відомі як “кунгас”, знайдені на місці Умм-ель-Марра, Сирія.

Приручення коней на кунгасі в регіоні

Месопотамія — стародавній регіон на Близькому Сході, який відповідає сучасному Іраку, частинам Сирії та Туреччини. Хоча є археологічні дані, які свідчать про те, що коні були одомашнені в Західному Степу аж 6000 років тому, вони не прибули в регіон Месопотамії набагато пізніше, повідомлялося в більш ранньому дослідженні тієї ж дослідницької групи, опублікованому в 2020 році.

Одомашнених коней було імпортовано з Понтійського степу до Месопотамії близько 4000 років тому, лише через століття після того, як вони були вперше одомашнені. Але 44 скелети істот схожих на коней були розкопані на початку 2000-х років з королівського поховання, датованого 2600 роком до нашої ери в Умм-ель-Марра на півночі Сирії. Схоже, вони належали кунгам, тваринам, зображеним у стародавньому мистецтві, їх продажі зафіксовані клинописом на глиняних табличках до прибуття домашніх коней у цей регіон, повідомляє Science News.

Археологи давно підозрювали, що ці тварини стали результатом якогось схрещування. Але доказів бракувало. Тепер нове дослідження підтвердило, що вони були гібридними тваринами. Для цього спотребилось більш ніж десятиліття досліджень.

Один з авторів дослідження, Джилл Вебер, розкопує поховання непарнокопитних (інсталяція А) в Умм-ель-Марра, Сирія.

Кунги були прикладом «ранньої біоінженерії»

Єва-Марія Гейгл, один з палеогенетиків, які проводили дослідження, сказала, за даними New York Times , що розведення кунгас дійсно було прикладом «ранньої біоінженерії», яка перетворилася на своєрідну древню біотехнологічну індустрію.

Кунги також, як і мули, значно пізніші схрещування ослів і коней, були безплідними. Тому кожна нова кунга була одноразовою і не давала потомства. Для спарювання жеребців потрібно було схопити і тримати в неволі, хоча вони були дуже бойові. Археологічні знахідки свідчать про те, що в Нагарі (тепер Телль-Брак, Сирія) існував центр розведення кунга, який доставляв молодих кунгів в інші міста.

Вони були дорогими тваринами, використовувалися на війні та у військових церемоніях, а також були символом статусу. «Вони високо цінувалися, продавались дуже дорого», – цитує Гейгл Science News. Тим часом співавтор Е. Ендрю Беннетт, який зараз працює в Китайській академії наук у Пекіні, прирівнює кунга до «біоінженерних військових машин». Кунгас продовжував залишатися символом статусу в регіоні щонайменше 500 років, поки не з’явилися 4000 років тому, щоб зайняти своє місце в битві.

Шумерські колісниці, запряжені кунгами, ілюстровані на штандарті Ура.

Що це було, що ці гібридні тварини принесли на стіл?

Незважаючи на те, що в регіоні мешкали дикі коні, сирійці, здається, не думали про їх одомашнення і віддавали перевагу цим гібридним тваринам, які поєднували в собі якості двох батьків. Назвавши дослідження «надзвичайно значущим», Фіона Маршалл, археолог із Вашингтонського університету в Сент-Луїсі і яка вивчала передісторію одомашнення ослів, сказала, що воно чітко показало, до чого прагнули стародавні сирійці.

У той час як осли були приборкані, африканських диких ослів, сирійці також хотіли якостей диких тварин, сказала вона за New York Times. Вони шукали силу, швидкість і, можливо, розмір диких ослів і тому схрестили осла з місцевим диким ослом. Отримане потомство було сильнішим і швидшим за ослів (і набагато швидшими за коней).

Однак, хоча нове дослідження нарешті розшифрувало, як були сконструйовані кунги, неможливо застосувати знання на практиці. Хоча ослів все ще багато, проте сирійські дикі осли вимерли в 1920-х роках.

Автор: Шаір Пандей

Редакція може не поділяти думки авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації в матеріалах із посиланням на зовнішні джерела. Роміщення цієї публікаці на інших сайтах без відкритого активного посилання на LikeMe заборонено.