Uncategorized

Древня містична писемність: У Норвегії знайшли рідкісний рунічний текст

У грудні 2021 року Норвезький інститут досліджень культурної спадщини (NIKU) оголосив, що в Осло було виявлено рідкісні рунічні письмена, вирізані на гранях палиці та великої кістки тварин. Фактично, в Норвегії вперше за 30 років виявили кістку з написом.

Палиця і кістка, оздоблені рунічними літерами , були знайдені під час розкопок у Середньовічному парку в Осло, де всього кілька тижнів тому Science Norway оприлюднила відкриття унікальної ручки, ілюстрованої королем-соколом, який полює на тому ж місці. 

Археолог Сольвейг Торкілдсен, який знайшов велику тварину кістки з написом рунічної писемності, повідомив, що його «серце стукало мов навіжене» , коли він зрозумів, що кістки із написом рун з обох сторін.

Палиця, знайдена в Осло, мала рунічне письмо як латиною, так і скандинавською мовою. 

Тлумачення скандинавської/латинської рунічної писемності

За даними NIKU, так звану «рунічну кістку» зробили з кістки великого коня чи корови, але необхідні додаткові дослідження, щоб визначити, від якої тварини вона походить. Тим часом «рунічну палицю», розписану із трьох сторін як скандинавською, так і латинською мовами, було знайдено професором Інгеборгом Хорнкйолом у глибокій заболоченій канаві. Доктор Хорнкйол сказала, що коли вона поглянула на рунічне письмо, вона подумала: «Це не може бути правдою, це неправда, це неправда! Але це була правда!»

Доктор Крістель Зілмер є професором рунології в Музеї історії культури Університету Осло, і NIKU попросив її інтерпретувати руни на обох об’єктах. Професор пояснив, що дві цікаві знахідки «розширюють наші знання про руни, писемність і письмову мову в містах Середньовіччя».

Рунічне письмо виявлено на паличці в середньовічному парку в Осло.

Визначення стародавнього скандинавського рунічного майстра

Доктор Зілмер сказав Science Norway, що коли виявляються руни, це найчастіше дуже короткі фрагменти тексту, які зазвичай містять лише «кілька типових фраз і виразів, які повторюються в багатьох написах». На противагу цьому, дослідники пояснили, що різьблена палиця пропонує археологам «кілька можливих ключів для інтерпретації».

Проте важливо мати на увазі, що інтерпретація рун ніколи не буває легкою, особливо там, де написи пошкоджені, як у цьому випадку, коли артефакт описується як «сильно пошкоджений», за словами Зілмера.

Незважаючи на це, жіноче ім’я «Брінгджерд» було знайдено вирізаним на кістці, і дослідники підозрюють, що вона була володаркою двох рунічних артефактів. Латинське слово basmarþærbæin також зустрічається в рунічному письмі, яке Зілмер ідентифікував як, можливо, прізвисько Брінгджерда. Рядок рунічного тексту містить слово bæin , що означає «кістка», що описує об’єкт, на якому були нанесені руни.

Археолог Сольвейг Торкільдсен з кісткою, вписаною в рунічне письмо.

Стародавній шепіт Потойбіччя

Також на рунічному палиці команда виявила латинські слова Domine/Domini (що означає лорд або Бог) і Manus (означає рука). Пропонуючи походження цих слів, пара археологів вказала на біблійний вірш: manus tuas, Domine , commendo spiritum meum . Це перекладається як «В руки Твої, Господи, віддаю мій дух» — рядок, пов’язаний з Ісусом до того, як він був розп’ятий. Професор Зілмер заявив, що текст на найкоротшій стороні палички, можливо, був продовженням цієї молитви.

Було також знайдено ще одне рунічне слово, яке в перекладі означає «це правда». Ймовірно, це стосувалося вищезгаданої молитви. «Це буде правдою» також міститься на церковних рунах з урнеських дерев, де сказано: «Тримай свою священну руку Господа над духом Бріньольва».

Наступним етапом цього проекту буде спроба точно датувати руни. Саме детальна зачіска короля, яка була знайдена на рукоятці ножа на цьому місці в грудні 2021 року, допомогла археологам віднести ніж до раннього середньовіччя. Доктор Крістель Зілмер пояснила, що рунічне письмо середньовіччя, знайдене як на кістці, так і на палиці, тепер буде піддано такому ж ретельному аналізу, як і ніж, щоб побачити, чи можуть якісь деталі допомогти датувати два рідкісні предмети.

Автор Ешлі Коуі

Редакція може не поділяти думки авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації в матеріалах із посиланням на зовнішні джерела. Роміщення цієї публікаці на інших сайтах без відкритого активного посилання на LikeMe заборонено.