Минуле

Древні Урартські боги? Хто вони і чому про них майже ніхто не знає

Одна з найбільш загадкових істот стародавньої історії, Урарту прийшов до влади в 9 столітті до нашої ери, поширивши свій вплив навколо знаменитого озера Ван на території сучасної Туреччини. 

Від самого заснування царство Урарту було потужним суперником для свого сусіда, Ассирійської імперії. Ассирійські написи багато розповідають про древні народи та культуру Урарту. У 6 столітті до нашої ери королівство втратило силу, перш ніж воно було подолане розширеним іранським племенем. Сьогодні царство Урарту пов’язане з ідентичністю вірменського народу і відіграє велику роль у націоналізмі цієї нації.

Однак у сучасній історіографії Урарту продовжує залишатися предметом багатьох досліджень. Однією з тем, яку ще потрібно багато вивчити, є пантеон цього стародавнього царства. Ким були загадкові урартські боги?

Царство Урарту, 9–6 століття до н.е.

Найдавніші значні згадки про урартських богів

Урартське королівство складалося з етнічно та мовно різноманітного населення, яке складалося з багатьох різноманітних племен, що розкинулися на території Анатолії, Кавказу та північно-західного Ірану. Перші спогади про Урарту зафіксовані в середині 1200 на до н.е., у написах , залишених ассірійським правителем Салманассаром I. Там “Уруатрі” згадується як одне з невеликих королівств Вірменського нагір’я, яке неодноразово зазнавало нападів з боку могутньої Новоассирійської імперії. Наступна значна згадка датується 9 століттям до нашої ери, коли Урарту став потужним північним суперником ассирійців. До того часу перший відомий король Урарту, Араме, успішно об’єднав маленькі королівства високогір’я у потужне військове утворення.

Однак дійсно інформативно значні згадки про урартський пантеон дійшли до нас із часів четвертого короля королівства: Ішпуїні (Ішпуїні). Цей правитель царював приблизно з 828 по 810 рік до н.е. Потім він зробив це місто релігійною столицею Урартського царства, поступово перетворивши його на їхнє найсвятіше місто. У новому місті був побудований великий храм, присвячений одному з трьох вищих урартських божеств Халді.

Стародавнє зображення урартського бога Халді або Халді.

Урартський Бог №1: Халді від невідомості до головного божества

Сучасні вчені сходяться на думці, що Халді не був місцевим урартським богом, а скоріше тим, який був прийнятий за правління короля Ішпуїні і отримав головну посаду в пантеоні. Джерела стверджують, що це було менш відоме, незрозуміле аккадське божество, якому поклонялися у місті Мусасір, і не було дуже добре відоме урартцям, коли вони підкорювали місто. Передбачається, що обрання Халді як нового, головного урартського божества та захисника його династії було зроблено з наміром об’єднати різні племена під правлінням Урарти і тим самим створити нову колективну ідентичність.

Те, що ми мало знаємо про Халді, говорить нам, що спочатку це було акадське божество, і його природу можна порівняти з грецьким богом сонця Геліосом Загалом, Халді був універсальним богом, але здебільшого пов’язаний з війною та перемогою. Урартські королі молилися Халді, щоб досягти успіху в битві.

Халді зображувався як могутня людина, що стоїть на вершині лева, часто крилата. Його храми, найбільший з яких був у Мусасірі, часто називали «збройовими будинками», оскільки вони були прикрашені луками, списами, мечами, сокирами та щитами.

Сучасні вчені пов’язують ім’я “Халді” з хуррійським словом “Халді”, що означає “високий”. Хурріан-це вимерла хурро-урартська мова, якою розмовляли стародавні хуррі (хуррити). Це ще один приклад, що підтверджує ідею про те, що більшість урартського пантеону не була рідною, а натомість була прийнята з хуррійських, хетських, аккадських, лувійських та інших сусідніх культурних пантеонів.

Халді є найбільш широко згадуваним урартським богом у всіх археологічних знахідках, пов’язаних з Урарту. Стародавні урартські царі піднімали кам’яні стели на честь Халді, записуючи на них свої перемоги.

У деяких написах дружина Халді згадується як Багмашту, неясне божество. Однак найчастіше його дружиною є богиня Арубані.

Бронзова фігура урартської богині Арубані датується 860-590 роками до нашої ери.  (Євген Генкін / CC BY 3.0)
Бронзова фігура урартської богині Арубані датується 860-590 роками до нашої ери.

Урартський Бог №2: Арубані

Як дружина верховного бога Халді, Арубані є відносно неясною урартською богинею родючості та мистецтва. Деякі стверджують, що вона була богом-покровителем художників. Вона зображена у вигляді сидячої жінки з піднятими руками створюючи вираз, наче однією рукою хоче вхопитися за гілку, символ родючості. Деякі науковці припускають, що це була перша, прото-версія пізнішої вірменської богині Анахіт. Подібно до Арубані, Анахіт була богинею родючості, зцілення, мудрості та води.

Ім’я Арубані в деяких джерелах засвідчується також як Варубані або Уарубані, тоді як деякі ассирійські тексти з цікавістю пов’язують її з богинею Багмашту. Релігійний центр Мусасіра, будинок головного божества Халді, також був центром поклоніння Арубані, його супутниці.

Урартський бог Тейшеба.

Урартський Бог №3: Тейшеба

Відомий також як Тейспа, Тейшеба був важливим урартським богом. Божество, пов’язане з погодою, він був богом шторму, пов’язаним із грозами та дощем, а іноді навіть з війною. Деякі джерела стверджують, що Тейшеба був третім з трьох найважливіших урартських богів. Цілком ймовірно, що це божество схоже, на аасирійського бога дощу Адада і, швидше за все, з хуррійським богом шторму і дощу Тешубом, ім’я якого дуже схоже.

Урарти спорудили на честь Тейшеби місто Тейшебайні (нині відомий як Камір Блюр). Місто розташовувалося в долині Арарат, а його перші витоки – у VII столітті до нашої ери. Перші розкопки на цьому місці розпочалися в 1939 році під керівництвом радянського археолога Бориса Петровського, і під час цих розкопок було виявлено багато храмових комплексів, присвячених саме цьому богу, разом зі статуетками та написами з його ім’ям. Тейшеба зображували як людину з шоломом з бичачим рогом, який тримав в одній руці булаву у формі диска, а в іншій-бойову сокиру. Це були символи, пов’язані з його основними елементами: війною та громом.

Дружина урартського бога Тейшеби була відома як Хуба, і вона пов’язана з хуррійською богинею Гебат. Остання була богинею -матір’ю «всього живого», і, ймовірно, Хуба мала подібну роль. Однак не так багато відомостей про загадкове божество Хуба збереглося. Інформація була втрачена протягом століть.

Бог Урарту Шиуїні або Шивіні.

Урартський Бог № 4: Шиуїні

Більш відомий як Шивіні, Шиуїні був ще одним великим урартським божеством, сонячним богом і третім божеством центральної урартської трійці разом з Халді та Тейшебою. Шиуїні зазвичай зображували як юнака з довгим волоссям, який стояв на колінах з однією ногою і тримав над головою сонячний диск. Деякі вчені пов’язують його з хуррійським божеством Шімігі, яке поділяло ті ж риси. Інші стверджують, що Шиуїні був урартським аналогом ассирійського бога сонця Шамаша , який також був богом справедливості та мудрості. Про загадкового Шиуїні відомо дуже мало.

Вважається, що Селарді або Меларді були адаптовані з вавилонського місячного божества Сін, представленого у вигляді півмісяця на обох зображеннях.  (Стів Харріс / CC BY-SA 2.0)
Вважається, що Селарді або Меларді були адаптовані з вавилонського місячного божества Сін, представленого у вигляді півмісяця на обох зображеннях

Урартський Бог № 5: Селарді

Це загадкове божество засвідчено лише частково, але, безперечно, мало велике значення для урартців. Існують докази того, що його ім’я могло бути Меларді, і що це було місячне божество. Вчені розділилися, чи це був бог чоловічої чи жіночої статі, але в будь -якому випадку вивченню цього божества була приділена значна увага. Деякі припускають, що ім’я Селарді є сумішшю “Сієла”, що означає “жінка”, “сестра” та “Арді”, що означає “бог сонця”. Це може означати, що Селарді була богинею, «сестрою бога сонця». На Стародавньому Близькому Сході Місяць вважався сестрою Сонця.

Деякі вчені припускають, що Селарді був урартською версією вавилонського місячного божества Сін.

Однак є й інші, які припускають, що справжнє ім’я цього божества було Меларді. З цією метою вони пов’язують ім’я з ім’ям Мелартуа, урартського князя та сина легендарного короля Руси I. Обидва імена, ймовірно, походять від слова “мегард”, що означає “місяць”.

Бронзова статуетка крилатої урартської богині Тушпуеї. 

Урартські боги, відображені в релігійній практиці

Протягом десятиліть, коли сучасні археологи вивчали Урарту під час своїх розкопок, було виявлено все більше деталей, що стосуються урартського пантеону. Однак багато із цих знань поки що лише поверхневими. Насправді, крім деяких розкиданих імен та деталей, про цих богів та богинь відомо не так багато. Деякі з цих імен – Саріс, можлива урартська версія богині Іштар; бог землі, Кеура; Шебіту, таємниче божество, слугою якого був король Руса III; та інші.

Але, вивчаючи інші аспекти культури Урарту в цілому, ми можемо побачити, що пантеон і релігія відображаються у багатьох інших аспектах урартського життя. Звісно, ​​для урартських королів та ватажків релігія була важливим інструментом, який дозволяв їм об’єднати багато племен під їхньою владою і, певним чином, централізувати їх уряд.

Королівські особи королівства Урарту були поховані у пишних і великих гробницях, які часто були висічені скелями та печери, розташовані на скелястих мисах. Яскравим прикладом є королівський некрополь у столиці Тушпи (пізніше відомий як Ван), де є багато палат, ідеально вирізаних у самій горі. Місто цитаделі Ван знаходилося на вершині цієї гори.

Ці розкішні та багаті гробниці, безумовно, вимагали багато зусиль для побудови, і більшість із них мають одну, дві або три палати. На жаль, більшість цих гробниць були розграбовані ще в давнину, хоча вони були запечатані величезними кам’яними плитами. Але те, що в них мало залишилося, показує нам глибоку пошану до урартських богів.

Також цілі гробниці розкривають значну частину релігійних вірувань урартців. Вони були поховані в кам’яних саркофагах разом з вишуканими надгробними речами, включаючи зброю, щити, посуд та меблі. Це свідчить про те, що вони теж вірили в потойбічне життя, яке, можливо, було пов’язане з одним з їхніх головних божеств.

Урартський котел у Музеї анатолійських цивілізацій, Анкара, Туреччина. 

Урартські боги вимагали жертви

Загадкові боги урартців були представлені у вишуканому релігійному мистецтві. Вони могли служити предметами поклоніння в храмах, особистими підношеннями або захисними амулетами та дрібничками. Найчастіше представленими у вигляді бронзових фігур богами були Халді, Шивіні та Тейшеба, три головні боги. Сьогодні ці бронзові фігури є ідеальним уявленням про зовнішній вигляд богів, яким їх уявляли урарти.

Існують також статуетки з кісток тварин, переважно богинь, які залишаються невідомими. Інші представлені істоти мають гібридну форму людини-скорпіона, людини-птаха або людини-риби. Невідомо, чи це були демони, міфічні істоти чи боги. Ці гібриди часто були намальовані на стінах складських приміщень та інших предметах, що могло вказувати на те, що вони були якимось захисними духами.

Як і в багатьох стародавніх релігіях, жертвоприношення були важливим аспектом повсякденного урартського релігійного життя. Урарти пропонували в жертву щедрі предмети, але також і тварин, таких як кози, корови, вівці, бики та інші. Наприклад, головний бог Халді отримував пропозиції зброї, оскільки його вважали богом війни.

Один унікальний стародавній ассірійський напис, зроблений за часів Саргона II (700 -ті роки до нашої ери), розповідає нам про велику масу зброї, що зберігається у храмі Халді в місті Мудахір. Напис свідчить, що храм містив : «25 212 бронзових щитів, 1514 бронзових списи та 305 412 мечів. Один великий меч, зброя, ношена на талії, із золота; 96 срібних списи, срібні банти і срібні списи, інкрустовані золотом і встановлені; 12 важких щитів, 33 срібні колісниці…”

Інші жертви та підноси були зроблені за допомогою величезних бронзових казанів, яких було знайдено доволі багато. Ці розкішні бронзові посудини, ймовірно, містили велику кількість вина, медовухи чи інших важливих напоїв, які давали як жертву, щоб умилостивити богів.

Попереду ще багато чого слід відкрити

Незважаючи на те, що культура та цивілізація, які існували в Урарту, залишаються для нас загадкою, з кожним роком виявляються нові докази цієї культури. Археологічні розкопки на численних урартських об’єктах тривають повним ходом. Отже, хоча ми не знаємо багато про урартських богів, у найближчі роки може бути відкрито багато нової інформації.

Так чи інакше, усі любителі історії з нетерпінням чекають, коли з’являться нові знахідки та захопливі свідчення про події того часу.

Автор: Алекса Вучкович

Редакція може не поділяти думки авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації в матеріалах із посиланням на зовнішні джерела. Роміщення цієї публікаці на інших сайтах без відкритого активного посилання на LikeMe заборонено.