Духовне Минуле

Звідки взявся Сатана? Або хто такий Мастема у космічній війні проти Бога

У найдавніших єврейських релігійних свідченнях не було чіткої фігури сатани, але одним із перших, кого було ідентифіковано, як того, хто найбільше претендує на таку роль був так званий Мастема. Про це пише Файна сторінка за матеріалами дослідження Калеба Строма, яке опубліковане в журналі “Аncient origins”.

Мастема зображується як противник Бога. Мастема бере свій початок у єврейському апокрифічному творі «Книга Ювілеїв» , у якому він відіграє роль у багатьох традиційних історіях Старого Завіту. На додаток до представлення дуалістичної тенденції в рамках ранньої єврейської думки, Мастема може також представляти динаміку єврейської громади всередині групи.

Зображення Рембрандта Авраама, який збирається вбити свого сина Ісаака, за наказом Мастеми, противника єврейського бога Ягве.

Мастема в Книзі Ювілеїв

У Книзі Ювілеїв Мастема зображений як могутній ангел, який виступає головним противником Бога або Яхве. Схоже, що спочатку Мастема був ангелом, який повстав проти Яхве. Після потопу дев’ять десятих ангельських послідовників Мастеми були ув’язнені в безодні. Однак десятому з них, було дозволено Ягве виконувати волю Мастеми щодо людства.

Після потопу Мастема відіграє важливу роль у піднесенні Ізраїлю. Є навіть припущення що, інформація про нього була виправлен у біблійному тексті, які вважалися богословами тривожними як єврейськими, так і християнськими читачами. Наприклад, саме Мастема каже Аврааму, що йому потрібно принести в жертву свого сина Ісаака, а не Ягве. Мастема каже Ягве, що Авраам не принесе в жертву власного сина з вірності. Ягве дозволяє Мастемі спробувати довести свою точку зору.

Коли Авраам фактично дотримується, Бог втручається, засоромляючи Мастему. Мастема також відіграє більшу роль у Виході. Наприклад, саме Мастема, а не Ягве, намагається вбити Мойсея після повернення до Єгипту. На протязі всієї книги ювілеїв, Мастема, здається, діє як обманщик і порушник спокою для народу Ізраїлю і послідовників Яхве.

У Книзі Ювілеїв зокрема йдеться про те, що Мастема також вважається володарем необрізаного людства. Згідно тексту, всіма народами керують духи, і головним з цих духів є Мастема. Мастема, по суті, правитель усіх ідолопоклонницьких націй і супроводжуючих злих духів. Ізраїль, з іншого боку, є нацією, якою керує безпосередньо Ягве.

Хоча головна роль Мастеми полягає в прямому суперництві з Богом, він також, здається, використовувався Богом для покарання людства і виконував роль свого роду пригнічувача для ідолопоклонницьких націй. 

Примітно, що у Книзі Ювілеїв також сказано, що обрізання переносить людей з правління Мастеми до правління Ягве. Наприкінці століття мається на увазі, що все людство буде звільнено від правління Мастеми і передане у володіння Яхве.

Іоанн Гіркан відомий тим, що розширив сферу юдейської нації, але також розлютив багатьох, і кажуть, що Книга Ювілеїв була написана частково, щоб виправити це.

Джерела, які розповідають нам більше про Mastema

Основним джерелом про Мастема є Книга Ювілеїв, яка є єврейським апокрифом, ця книга написана за твердженнями дослідників, скоріш за все, у 2 столітті до нашої ери під час правління Іоанна Гіркана. Іоанн Гіркан був первосвящеником династії Хасмонеїв, заснованої після повстання Маккавеїв у 166 році до нашої ери. Повстання Маккавеїв відбулося, коли правитель Селевкідів Антіох IV Епіфан спробував насильно еллінізувати євреїв і осквернив єврейський храм. У відповідь на це євреї Палестини підняли повстання і встановили недовгову незалежну теократію. Іоанн Гіркан зайняв свій пост у 134 р. до н.е. і правив до 104 р. до н.е.

Іоанн Гіркан відомий тим, що розширив володіння іудеїв, завоювавши територію в Північній Палестині та зруйнувавши конкуруючий самаритянський храм на горі Герізім. Він також підпорядкував ідуметян на півдні і змусив їх прийняти іудаїзм. Незважаючи на те, що Іоанн Гіркан використовував іудаїзм як спосіб зміцнити своє панування, об’єднавши свої володіння під спільною релігією, він також мав симпатії до елліністичної культури. Це викликало гнів деяких єврейських сект, а саме фарисеїв, які поставили під сумнів його право правити як первосвященик.

Саме в цьому контексті, швидше за все, була написана Книга Ювілеїв. Розділи даної книги включають прихильність до суворої версії єврейського закону, а також космічну війну між Богом і силами темряви, які уособлював саме Мастема. Цікаво те, що ця фігура диявола з’явилася в часи єврейського ультранаціоналізму, коли єврейський народ був дуже стурбований тим, щоб диференціювати себе від неєврейських або язичницьких груп, а також відрізняти лояльних євреїв від євреїв-відступників.

Це змусило деяких вчених припустити, що піднесення Мастеми представляло собою єврейську спробу відмежувати себе від інших націй та інших євреїв, які не вважалися лояльними до єврейської нації та релігії. Вірні євреї були обраним народом Бога на боці добра, тоді як інші народи, а також єврейські відступники перебували під владою Мастеми на боці темряви у космічній війні проти Бога.

Ессейські ранкові молитви, написані Отто Плінієм приблизно в 1936 році. Вважалося, що ессеї мали особливі молитви, пов’язані зі сходом сонця, і, можливо, були частиною піднесення Мастеми в єврейському релігійному житті.

Секти за ювілеями: може, фарисеї чи ессеї?

Схоже, ведуться дебати щодо того, яка єврейська секта була відповідальною за Книгу Ювілеїв і, отже, за фігуру Мастеми. Існують три основні гіпотези, що визначають походження книги і Мастеми: з фарисеями, есеями, та ранніми єврейськими противникаами в християнстві.

Фарисеї були важливою сектою, що виникла після повстання Маккавеїв в іудейському іудаїзмі. Фарисеї важливі для єврейської історії тим, що вони були попередниками рабів і того, що відомо як коріння сучасного іудаїзму. Фарисеї були переважно простолюдинами, які взяли на себе обов’язок вивчати юдейський закон та історію. Вони вірили, що на додаток до Тори існувала також усна традиція, що сягає Мойсея, яка керувала їх тлумаченням Тори.

Фарисеї вважали, що євреям необхідно відокремитися від неєвреїв, дотримуючись єврейського закону і не вступаючи в шлюб з язичниками. Вони також вірили у воскресіння мертвих і прихід Месії. Багато в чому фарисейська секта призвела до піднесення як сучасного іудаїзму, так і раннього християнства. Фарисеї знайшли золоту середину між такими групами, як зилоти та ессеї, які хотіли повністю відірватися від елліністичного світу, і садукеями, яким було дуже зручно сприймати аспекти елліністичної культури, які їм підходили.

З єврейських сект, що виникли після повстання Маккавеїв, фарисеї є однією з найбільш добре зрозумілих фракцій. Фарисеї вірили в багато ідей, які сьогодні дотримуються авраамічних релігій. Фарисеї, ймовірно, вірили, що різними народами керують бунтівні ангели і що ці ангели будуть переможені в останній битві. Фарисеї також наголошували на відданості єврейському закону та окремості від інших народів.

Фарисеї також вірили в прихід Месії та настання епохи світового миру, коли злі сили, які керують світом, більше не будуть мати жодної влади. Багато з цих ідей помітні в Книзі Ювілеїв. Хоча Книга Ювілеїв може не відображати «ортодоксальний» фарисейський погляд, цілком можливо, що початковий автор Книги Ювілеїв зазнав впливу нової фарисейської традиції, оскільки вона охоплює деякі з тих самих тем, на яких акцентували увагу фарисеї. Ці теми включають важливість єврейського закону та тріумф добра над злом. Ідея Мастеми також добре вписується у фарисейську теологію, яка охоплювала традиційні єврейські вірування про ангелів.

Одне з небагатьох давніх зображень Мастеми, на якому зображена огидна людина з неземними крилами.

Ессеї вважали, що інші єврейські секти, включаючи фарисеїв, стали корумпованими. Ессеї жили в протомонастирських громадах в Іудейській пустелі, мали обмеження в харчуванні і не мали права одружуватися. Про світогляд ессеїв відомо небагато. Однак ессеїв пов’язують із сувоями Мертвого моря, оскільки вважається, що громада Кумрана, поблизу місця, де були знайдені сувої, була спільнотою з віруваннями, подібними до ессеїв.

Деякі вчені припускають, що «Книгу ювілеїв» створили ессеї. Це зробило б Мастему фігурою, яка виникла з теології ессеїв. Ессейське походження Книги Ювілеїв не суперечить тому, що відомо про ессеїв. Вона відображає суворе тлумачення єврейського закону та похмурий погляд на неєврейський світ як на той, що переважно знаходиться під контролем злого Мастеми. Тим не менш, імовірно, що про ессеїв відомо недостатньо, щоб встановити, чи були вони творцями книги чи фігури Мастеми.

Було також висловлено припущення, що історії про Мастему можуть виникнути серед противників раннього християнства. Ідея сатани більш розвинена в Новому Завіті, ніж у Старому. Концепція князя темряви, що править світом, дуже чітка в листах Павла та в Євангелії. Можливо, що історія про Мастему могла розвинутися як єврейська відповідь на новозавітне тлумачення Сатани.

Основна проблема цієї гіпотези полягає в тому, що, якби вона була правдою, це означало б, що Книгу Ювілеїв потрібно було б написати до руйнування Другого Храму, що відбуло в 70 році нашої ери. Мається на увазі, що храм все ще є центром Єврейського поклоніння і практикою в сучасний час Книги Ювілеїв.

Ще одна проблема з такою пізньою датою роботи полягає в тому, що загальні теми Книги Ювілеїв відповідають соціальному контексту кінця 2 століття до нашої ери, коли Юдея була незалежною, а євреям безперешкодно доводилося виконувати єврейські релігійні закони, краще ніж контекст 1 століття нашої ери, коли Юдея була під римською окупацією.

З іншого боку, концепція Мастеми, князя темряви, що протистоїть Богу, ймовірно, не збігається з точкою зору багатьох євреїв і християн у першому столітті нашої ери. На основі свідчень, найбільш вірогідним джерелом концепції Мастеми є фарисеї ІІ століття до нашої ери.

Символ зороастризму, який має дві протилежні універсальні сили, на даху Музею історії зороастризму в Йезді, Іран. 

Значення Мастеми в релігійній історії

У першому тисячолітті до нашої ери у південно-західній Азії була популяризована концепція космічної битви між добром і злом. Раннім прикладом цього може бути зороастрійська релігія. Зороастризм вчить, що є дві протилежні сили або духи, які керують Всесвітом, одна добра, а інша зла. Зороастризм був основною релігією Перської імперії Ахеменідів (550-330 рр. до н.е.), і, можливо, зороастрійський дуалізм вплинув на єврейських мислителів, які жили в Перській імперії після Вавилонського вигнання. Мастема може бути прикладом цього морального дуалізму, вираженого в іудаїзмі.

Незалежно від джерела ідеї космічної битви між добром і злом, саме через іудаїзм ця ідея була передана християнству, а зрештою і ісламу. Однак ідея космічного ворога, що править імперією зла, є лише однією стороною віри в Мастему.

Незважаючи на те, що Мастема керував народами, одного разу народи під його владою будуть перенесені до правління Яхве. Стародавні євреї, як і стародавні християни, вірили, що одного разу світ відновиться до первісної досконалості. Ця віра в остаточне оновлення світу збереглася в іудео-християнській традиції і, здається, живе сьогодні на сучасному світському Заході.

Якщо вам сподобалась стаття, підпишіться на наш канал у Тelegram, оскільки багато цікавих публікацій недоступні в Фейсбуці.

Захід більше не живе в очікуванні апокаліпсису і другого пришестя Христа, хоча багато західних християн все ще живуть, однак вони вірять в те, що сили зла одного дня будуть переможені, і світ стане кращим, ніж зараз. Стародавня єврейська та християнська концепція апокаліпсису, можливо, поступилася місцем сучасному уявленню про суспільний прогрес.

Подібно до того, як євреї та християни завжди вірили, що диявол та його імперія зла будуть переможені Богом, а світ буде відновлено до своєї первісної досконалості, багато сучасних світських активістів вірять, що одного дня зло, як-от гноблення, війна та бідність, зникне, тобто що їх можна подолати природними засобами, такими як соціальна активність та технологічні інновації.

Космічна війна між добром і злом продовжується в свідомості як релігійних, так і світських людей, незалежно від того, як називаються добрі і злі сили: Яхве і Мастема, Бог і Сатана, чи справедливість і гноблення.

Редакція може не поділяти думки авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації в матеріалах із посиланням на зовнішні джерела. Роміщення цієї публікаці на інших сайтах без відкритого активного посилання на LikeMe заборонено.