Минуле Наука

Знайдено астрономічний трактат Х століття відомого арабського вченого

Наукова спільнота отримала у своє розпорядження «Сувар аль-кавакіб» або «Книгу нерухомих зірок» – це астрономічний арабський науковий трактат X століття, автором якого був відомий вчений Абд-аль-Рахман аль-Суфі. Створено його у 964 році нашої ери.

Він був створений потужним греко-арабським перекладацьким рухом що діяв у Багдаді, та прагнув перекласти на арабську мову світські грецькі класичні тексти та твори елліністичних вчених.

Синкретичні традиції Західної Азії колись були культурно узгоджені завдяки пануванню ісламу над середньовічним світом та доступу до Шовкового шляху. Тепер це спонукало Узбекистан представити «першу справжню оригінальну факсимільну копію рукопису «Зображення нерухомих зірок», повідомляє Euronews . 

Узбекистан був у центрі стародавнього Шовкового шляху. Його центральне розташування на євразійському трансконтиненті дозволило йому стати однією з перших цивілізацій, що ефективно розвивалися і зростали.

З метою збереження цієї багатої культурної спадщини було започатковано проект «Культурна спадщина Узбекистану у світових колекціях» для ідентифікації, каталогізації та демонстрації всіх об’єктів мистецтва, що відображають культурну спадщину країни, розкидану по всьому світу. 350 науковців з усього світу зібралися на цю ключову подію Тижня культурної спадщини Узбекистану. 

Внесок Улуг-бега та Абд-Аль-Рахмана в астрономію

Перетворення цієї роботи з рукопису книги було замовлено тимуридами султаном і правителем, Улугбеком, в кінці 14 і початку 15 ст. Він був відомим астрономом і математиком, проробивши велику роботу в галузі тригонометрії та сферичної геометрії, і був покровителем мистецтва та іншої інтелектуальної діяльності.

Він побудував велику обсерваторію Улуг -Беґ у Самарканді. На сьогоднішній день це одна з найкращих обсерваторій такого типу у світі. 

Обсерваторія Улуг-Бег , Самарканд

Абд-аль-Рахман аль-Суфі зробив свої спостереження з Ісфахану в Ірані, присвятивши Книгу нерухомих зірок Адуду аль-Даулі, його покровителю та еміру Буйіду. Аль-Суфі був відповідальним за інновації у складанні карт зірок, оновивши зоряні довготи Птолемея від 137 року до 964 року нашої ери, додавши 12 градусів і 42 хвилини до поздовжніх значень Птолемея, щоб забезпечити точність.

Для цього він використав метод подвійних ілюстрацій для кожного із сузір’їв Птолемея. Одна ілюстрація була зображена на небесній кулі, а інша – прямо на нічному небі. 

Ця книга не була його єдиним внеском у галузь астрономії та науки. Він зробив внесок у будівництво важливої обсерваторії в місті Шираз та зіграв роль у розробці багатьох астрономічних інструментів, таких як астролябії та небесні кулі.

Він ідентифікував понад 100 нових зірок разом з першими відомими описами та ілюстраціями галактики Андромеди , а також першою зафіксованою згадкою про Велику Магелланову хмару. Він зміг покращити багато спостережень Птолемея за допомогою емпіричних даних та висновків, і його вплив в астрономію був відчутним аж до 19 століття. 

Книга нерухомих зірок: Мистецтво і наука 

Книгу часто називають шедевром середньоазіатського мистецтва. Його також можна сприйняти як доказ того, що пізніший ренесансний рух у Європі був частково побічним продуктом культурного обміну, що виник унаслідок трансконтинентальної торгівлі та обміну з Азією , особливо в тих регіонах, які пов’язані з древнім Шовковим шляхом.

Він містить 74 крихітних і захоплюючих мініатюр сузір’їв, виконаних у вишуканому стилі. І це один із найдавніших збережених трактатів того часу, коли ілюстровані рукописи стали у фокусі уваги.

Деталь сузір’я з Книги нерухомих зірок

З наукової точки зору він поєднує принципи давньої арабської астрономії зі знанням зірок, переданих греками. Абд-аль-Рахман аль-Суфі взяв увесь каталог Птолемея і об’єднав їх із тими, що згадуються в арабській літературі. 

Ефект цього резонує прямо в сучасному світі. Настільки, що Узбекистан сьогодні планує скористатися такими багатими на культурну та наукову основу історичними працями, як ця, та сприяти розвитку сучасних наукових технологій та відкриттів, щоб зберегти історичні експонати та рукописи.

Автор: Сахір Пандей

Редакція може не поділяти думки авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації в матеріалах із посиланням на зовнішні джерела. Роміщення цієї публікаці на інших сайтах без відкритого активного посилання на LikeMe заборонено.