Дозвілля Наука

Земля поглинає свої океани – як це відбувається, і чи може вода зовсім зникнути

Земля поглинає океани. Періодично з планети зникають гігантські масиви води.

Такий вердикт винесли вчені із Земної обсерваторії Ламонта-Доерті. Згідно з проведеним дослідженням, під час зсуву тектонічних плит та їх занурення одна під одну вони забирають утричі більше рідини із собою, ніж вважалося раніше. Розбіжність у даних помітили під час підземних поштовхів, що відбуваються біля Маріанської западини .  

Аналіз нових даних розпочала геофізик Донна Шиллінгтон з командою з обсерваторії Ламонта-Доерті. Вчені впевнені, що результати їхньої праці вплинуть на розуміння глибоководних циклів, що відбуваються біля океанського дна.

Головний ресурс планети

З погляду геології та океанології вода — важливий ресурс. Вона впливає на розлиття магми, зменшує силу виверження підводних вулканів, але в той же час змащує тектонічні тріщини, підвищуючи кратність донних землетрусів.

Океани далеко не спокійні, як здавалося раніше. 

Шиллінгтон зазначила, що вода наповнює не лише природні резервуари, а й кристалічні ґрати порід. Тому рідина у великій кількості міститься у земній корі в момент утворення нових плит, коли вже сформовані гарячі пласти тріскаються, розігріваються, деформуються при взаємодії із сусідами. На останньому етапі усунення відбувається субдукція – занурення більш важкого тонкого пласта під велику плиту. У цей момент гігантський об’єм води потрапляє між корою та мантією. Але скільки води витікає у надра Землі, досі було невідомо.

Процес поглинання та вивільнення

Дослідники вирішили, що настав час усунути цю прогалину і приступили до вивчення даних, зібраних сейсмічними сенсорами, розташованими біля Маріанської западини. Датчики реєструють силу поштовхів, хвилі звуку, які оперізують нашу планету після зрушень, наче дзвін .

Професор Чен Кай із Вашингтонського університету реєструє швидкість поширення звуку. Він упевнений, що вона сповільнюється в процесі заповнення водою тріщин, що відкрилися.

Дослідникам вдалося вловити, що тремтіння і звук починають вщухати, коли вода йде з певною швидкістю приблизно на 30 км углиб планети. Використовуючи такі параметри: швидкість, температуру, тиск — команда вирахувала, що цей час під земну кору переміщається три мільярди тераграмів води. Таке потужне «скидання» відбувається раз на мільйон років.

Ця обставина викликає наступну низку питань. Як рідина, що поринула під кору, витікатиме назовні? Чому в океанах завжди достатньо води? Вчені припустили, що рідина повертається вгору під час вулканічних вивержень. Тим не менш, за раніше отриманими даними, цієї кількості не вистачає, щоб відновити рівновагу, а значить, є прорахунки в моделях або рідина знаходить інший вихід, який ще треба пояснити вченим.

При цьому експерти впевнені, що океани завжди рівномірно заповнені водою. І це означає, що баланс відновлюється. Тепер вченим належить розгадати всі таємниці поглинання Землею своїх океанів.

Редакція може не поділяти думки авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації в матеріалах із посиланням на зовнішні джерела. Роміщення цієї публікаці на інших сайтах без відкритого активного посилання на LikeMe заборонено.