Загадка Долини глеків: хто і навіщо створив гігантські кам’яні горщики?

Зазвичай знахідки археологів допомагають вченим закрити прогалини в історії. Але буває і рівно навпаки, коли знахідка викликає масу питань. Саме так йдуть справи з так званою Долиною глечиків.

У Лаосі є локація, біля підніжжя Аннамського хребта, в якій знаходяться тисячі великих кам’яних горщиків. Розмір горщиків становить від половини до трьох метрів. Найбільші глечики важать близько 9 тонн. Кам’яні горщики були створені приблизно 2 тисячі років тому.

У 70-і тут вирувала громадянська війна, цю місцевість закидали бомбами американські літаки. І довгий час зона була закрита і для вчених і для туристів, тому що в долині валялися бомби, які могли вибухнути. За останні роки всі снаряди знешкодили. І в минулому році ЮНЕСКО взяло Долину глечиків під свою опіку.

Всього в Долині глечиків більше 70 майданчиків, в кожній з яких знаходиться від одного до 400 кам’яних горщиків.

Ніхто не знає, що це за глечики, кому і навіщо вони були потрібні. Вчені вважають, що їх використовував стародавній народ, культура якого залишається невідомою. Для чого використовували глечики теж незрозуміло. На думку істориків, в них або запасати воду, або використовували, як похоронні урни. Друге – вкрай малоймовірно, адже ніяких останків в глечиках і поруч з ними так і не знайшли. Є тільки кілька горщиків зі слідами кіптяви, але це мало, що пояснює.

У будь-якому випадку, це був грандіозний проект для того часу. Їх якось треба було зробити (зовсім незрозуміло як, з урахуванням розвитку технологій того часу). А з урахуванням великої ваги ці глечики треба було дотягнути до потрібного місця! Такі потужні виробництва вимагають об’єднання зусиль багатьох людей. У це мали бути залучені сотні, якщо не тисячі людей.

Лаоські легенди говорять, що в цій долині жили велетні. Але ніяких доказів цьому теж не знайдено. Від велетнів були б останки і інші артефакти. Та й майже у кожного етносу є свої легенди про велетнів і народ карликів.

Пікантності додає той факт, що схожі артефакти були знайдені в Індії і Таїланді, хоча і в набагато меншому масштабі. Вони розташовані як би уздовж уявної лінії. Вчені вважають, що ця лінія – древній торговий шлях, який обклали гігантськими глеками. Тільки от навіщо?

І ось тут в нагоді гіпотеза про воду. Історики вважають, що в глечиках збиралася дощова вода для торгових караванів. На стоянках караванники і верблюди завжди мали чисту питну воду.

Не дуже подобається й науковцям з мотивів відсутності масштабу. Уявити, що люди серйозно зберуться на такий захід заради того, щоб у торговців було, що пити? Великі групи будівельників в ті часи збиралися тільки з релігійними мотивами. Побудувати обеліск, храм або ціле місто для паломників. Піраміди для богоподібних фараонів в кінці кінців.

Віра творила чудеса і збирала людей. Тоді їм було під силу побудувати щось масштабне. А робити горщики для торговців, що ж тут глобального? Та й для того, щоб збирати дощову воду і пити ці ємності вкрай незручні.

У будь-якому випадку, це не кінець історії. І подальші дослідження покажуть нам, що там було насправді.

Редакція може не поділяти думки авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації в матеріалах із посиланням на зовнішні джерела. Роміщення цієї публікаці на інших сайтах без відкритого активного посилання на LikeMe заборонено.

Вподобайте нас у Facebook і все буде файно!