Минуле

Вчені виявили рибальські снасті, які використовувались 12 000 років тому. Досконалість ремесла вражає.

Нове дослідження демонструє, як стародавні люди на Близькому Сході виготовляли та використовували складні рибальські снасті ще за 10 000 років до нашої ери. За допомогою цих знарядь лову вони полювали на стародавніх водних монстрів, включаючи гігантського коропа.

Зрозуміти вектор розвитку рибальства в Стародавньому світі дуже не просто. Почнемо з того, що важко навіть визначити, власне що таке сама «рибалка». Однак у цьому випадку ми повинні вважати, що риболовля-це не що інше, як ловля риби голими руками, а також використання спеціальних інструментів (рибальських снастей).

Деякі з рибальських снастей, знайдені на ділянці долини Хула на півночі Ізраїлю.

За деякими винятками, дерев’яні вудки, тонкі волосини тварин і органічні приманки просто згнили нікчемно в середовищі, в якому вони залишилися. Однак нещодавнє дослідження базується на відкритті колекції стародавніх рибальських снастей, зроблених біля річки Йордан у долині Хула, на півночі Ізраїлю. І цей набір рибальських снастей представляє Святий Грааль світу рибалки.

Ізраїльське місце розкопок річки Йордан, де було виявлено колекцію рибальських снастей віком 12 000 років. 

Огляд старовинної сумки для рибальських снастей Хула

Команда під керівництвом Антонелли Педерняни з Археологічного дослідницького інституту Römisch-Germanisches Zentralmuseum у Німеччині проаналізувала рідкісну скарбницю «19 кісткових риболовних гачків та шість пазових каменів». Згідно зі статтею в Science Focus, ці ретельно виточені камені використовувалися як гирі.

Разом із тим, я ці старовинні інструменти для виживання є «найбільшою коли-небудь відкритою колекцією технологій раннього рибальства». З цієї причини дослідники змогли поширити свої здогадки на деякі з фактичних методів рибальства, які були поширені на водних шляхах близько 12 000 років тому.

Попросіть рибалку описати риболовний гачок, і вони негайно запитають вас “для якого виду риби?” Тоді, коли риба буде ідентифікована, рибалка повинен буде запитати вас, “де” рибу потрібно ловити?

Рибалки мають кілька видів гачків для кожного виду в будь-якому середовищі. Тому, мабуть, не дивно, що професор Шарон сказав, що стародавня колекція містила “величезну різноманітність гачків”. Насправді дослідники виявили, що «немає двох схожих гачків», оскільки кожен відрізнявся за розміром та стилем. Було зроблено висновок, що одна лише ця мінливість підкреслює «чудові знання цих людей щодо поведінки риб».

Кам’яні грузила із рифлених каменів, які використовувалися для риболовлі в ізраїльській долині Хула 12 000 років тому.

Риболовля – одна річ, але ці люди також приманювали

Професор Гонен Шарон з Тель-Хайського коледжу, Ізраїль, сказав Jerusalem Post, що стародавні гачки “надзвичайно схожі на сучасні гачки”. Вчений мав на увазі не тільки видиму «схожість», що спостерігається в їх загальній конструкції, чи розмір гачків, але дослідження показало, що всі вони були ретельно «колючими» з крихітними точками, спрямованими назад.

Ця функція гарантувала, що гачки, застрягали всередині риб’ячих щелеп, тому при втягуванні вони не могли втекти під час проковтнувши гачок. Професор Гонен Шарон описав цю зовнішню нижню колючку як “точку неповернення, яка не дозволяє рибі втекти з гачка”.

Тут ми не говоримо про тонкі рибальські гачки, ті ніжні, призначені для лову бурої форелі м’якими струменями річкаи. Навпаки, риб’ячі кістки, виявлені на місці озера Хула, включають “гігантського коропа довжиною понад 2 метри”, згідно з дослідженням.

Крім того, на відміну від більшості сучасних гачків, які мають металеві петлі для утримування волосінь, у цій старовинній колекції не було просвердлених отворів, а навпаки, у них були «складні та різноманітні методи кріплення волосіні до гачка за допомогою« канавок, опуклостей та складних вузлів, і навіть присутнє використання клею» , – написали вчені. Крім того, залишки рослинних волокон, взяті з вигинів гачків, свідчать про те, що рибалки ловили рибу штучними приманками.

Як би виглядав повний гачок і приманка.

Рідкісний мішок для інструментів часів перехідного періоду

Передові технології риболовлі, представлені в старовинній сумці для рибальських снастей Ізраїлю, народилися на початку неолітичної революції. У цей час різні групи мисливців почали оселятися на традиційних мисливських локаціях, що вимагало постійних запасів їжі. На початку, коли регулярно траплялися невдалі врожаї, риболовля була важливою функцією виживання на цьому перехідному етапі між полюванням та землеробством.

Професор Шарон сказав у новому дослідженні, що стародавні рибалки добре знали, “що деякі види риб полюють, атакуючи комах біля поверхні води, і будуть атакувати штучну приманку, яка видає себе за муху”. Це вміння «нахлистової ловлі», – сказав дослідник, – вказує на те, що приблизно до 11 000 років до нашої ери люди на Близькому Сході «добре і глибоко знали поведінку риб навколо озера Хула». І рибальські інструменти в долині Хула показують, що ці знання були в розпалі до 12 000 років до нашої ери.

Автор Ешлі Коуї

Редакція може не поділяти думки авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації в матеріалах із посиланням на зовнішні джерела. Роміщення цієї публікаці на інших сайтах без відкритого активного посилання на LikeMe заборонено.