Наука

Усередині Алмаза, витягнутого з глибини Землі, виявили небачену раніше речовину

Глибоко в надрах Землі був здобутий алмаз, який здивував вчених. Усередині нього виявився мінерал — шматочок каменю крихітного розміру, що застряг усередині. Але дивним був не сам факт виявлення такої “матрьошки”, а те, який саме мінерал виявився всередині. 

Раніше його ніколи не бачили на нашій планеті, більше того, вважалося, що виявити його на поверхні нашої планети взагалі неможливо. Він отримав назву Давемао, на честь видатного геофізика Дейва Мао. Про його існування вчені лише припускали виходячи з результатів лабораторних експериментів. 

Мінерал є першоксітом силікату кальцію (CaSiO3), що володіє високою щільністю. Таким чином підтвердилося припущення деяких учених про те, що давемаоіт міститься в мантії Землі.

Найрідкісніший мінерал на поверхні Землі

Діамант з рідкісним мінералом було видобуто в шахті Ботсвани. Результати дослідження даного мінералу докладно описані у журналі Science. Головна його особливість полягає в тому, що він не може існувати в умовах низького тиску, такого як на Землі, оскільки розпадається на інші мінерали. Тому до виявлення даної знахідки у вчених не було жодних доказів існування давемаоіта у природі. Відповідно, якби не воля випадку, через яку камінь був скований алмазом, про його існування ніколи б і не дізналися.

Воластоніт – поширена на Землі форма CaSiO3

Треба сказати, що на Землі поширена інша форма CaSiO3, яка називається волластонітом. Давемаоіт відрізняється від неї кристалічною структурою. Вона може виникнути виключно в умовах величезного тиску та температури. Саме такими умовами волідіє мантія Землі, тобто в’язка субстанція, яка знаходиться між корою та зовнішнім шаром ядра.

Аналіз алмазу, виявленого у шахті Ботсвани, показав, що він виник у мантії на глибині понад 600 кілометрів. Міжнародна мінералогічна асоціація також підтвердила, що вчені не помилилися – давемаоіт є новим видом мінералу.

Як виявили перший в історії зразок мінералу давемаоіт

Група вчених, на чолі з Олівером Чаунером, мінералогом з Університету Невади, виявили зразок давемаоїту за допомогою сучасної технології, яка називається синхротронною дифракцією рентгенівських променів. Суть її полягає в тому, що рентгенівські промені фокусуються у певних точках каменю. Фокусування здійснюється при цьому із мікроскопічною точністю.

Наявність рідкісного мінералу в Алмазі вдалося виявити за допомогою рентгенівських променів

“Відкриття давемаоїту стало несподіванкою” – говорить Олівер Чаунер.

Вимірюючи характеристики відбитих променів, вчені змогли визначити, що знаходиться всередині алмазу. Розмір виявленого давемаоіта виявився по істині мікроскопічним – його діаметр не перевищує кілька мікрометрів, тобто мільйонних часток метра. Тому виявити його можна було тільки таким потужним та високоточним способом.

Важлива роль рідкісного мінералу у структурі Землі

Як припускають дослідники в мінералі можуть бути інші мікроелементи, такі як торій і уран, які відомі здатністю виділяти тепло в процесі радіоактивного розпаду. Тому вчені припускають, що цей мінерал виконує важливу функцію в надрах нашої планети, а саме є одним із ключових джерел тепла в нижній мантії.

Давемаоіт виділяє температуру внаслідок радіоактивного розпаду

Справа в тому, що це на поверхні Землі мінерал не існує, а глибоко в надрах біля 5-7% нижньої мантії складається з давемаоїту. Імовірно, подібні радіоактивні елементи виділяють близько третини тепла в цьому шарі Землі. Інші дві третини залишилися ще з часів утворення Землі, тобто 4,55 мільярда років тому. 

Як припускають автори дослідження, виявлення давемаоїту вселяє надію на відкриття та інших рідкісних форм, що виникли в результаті високого тиску та високої температури. Правда, яким чином їх виявити, якщо при піднятті на поверхню вони можуть розпадатися, поки що залишається загадкою.

Друзі, наша команда створила чудовий проект і нам життєво необхідна ваша підтримка: будь ласка, підпишіться на канал у телеграмі і ви зможете насолодитися зокрема цікавими статтями, які пубілкуватимуться лише там.

Не лякайтеся, підписників ще зовсім мало, ми віримо, що зможемо створити свою велику команду поціновувачів цікавого і прекрасного. Цінуємо кожного, окреме спасибі всім, хто підпишеться!

Редакція може не поділяти думки авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації в матеріалах із посиланням на зовнішні джерела. Роміщення цієї публікаці на інших сайтах без відкритого активного посилання на LikeMe заборонено.