Духовне Наука

Скільки мозок живе після кінця життя? Таємничі експерименти, які приголомшили вчених

Що таке смерть? Чи є життя після смерті? Ці питання споконвіку хвилюють найсвітліші уми людства. І навіть до цього часу вчені все ще намагаються їх вирішити, досліджуючи мозок і сигнали, що подаються ним. 

Зокрема відомо, що такий експеримент провели в 1996 в РФ, щоб встановити, чи продовжує мозок жити (і як довго) після фізичної смерті тіла.

Експеримент у крематорії

Суть експерименту полягала в наступному: дослідники встановили на тіло датчики, які фіксували мозкову активність після смерті тіла. Крім того простежили, щоб апаратура не реагувала на зовнішні умови: зміна температури, тиску, вологості. 

Коли перед кремацією у приміщенні запустили пічку, енцефалограф несподівано почав фіксувати сигнали. Найбільше вони були схожі на ті, що дослідники фіксували у живої переляканої людини. Склаладалось враження, що покійник «боявся» майбутньої процедури кремації.

Результати експерименту вивчали неодноразово та інтерпретували по-різному: від підтвердження існування потойбічного життя до помилки апаратури або навмисного підроблення. 

І для сумнівів справді є підстави – адже сам експеримент називають «таємним» та «підпільним» без точної вказівки, де і ким він був проведений, а інформація про нього вперше з’явилася через 10 років – у книзі Сергія Суміна «Невідкладні стани». Здавалося би, можна відкинути все вищезгадане як нісенітницю чи вигадку, але ні…

Американські та європейські експерименти

Приблизно в той же час – у середині 90-х – аналогічні експерименти незалежно один від одного проводились у США, Німеччині та Голландії. Щоправда, розголос вони спочатку теж не отримали, оскільки не оприлюднювались. Лише через півтора десятиліття на підставі безлічі експериментів і після їх ретельної інтерпретації спільну роботу представили вчені Центру вивчення інсульту в Берліні та Медичного університету в Цинциннаті.

У статті “Термінальна деполяризація та електрична тиша при смерті кори головного мозку людини” вони підтвердили, що також фіксували електричну активність головного мозку у трупів. Причому в певні моменти після смерті через 15-25 хвилин вона сильно наростає, перевищуючи звичайну активність мозку живої людини. Феномен, названий “Депресія, що поширюється”, дійсно нагадував панічний стан живої людини. Але чого ж так бояться мерці після смерті?

Інтерпретації експерименту

Вчені пропонують кілька пояснень феномену, що спостерігається. Теорія про те, що фахівцям вдалося зафіксувати той момент, коли душа покидає тіло, лише одна з небагатьох. 

Так лікар Лакхмір Чавла припускає, що явище пов’язане із загибеллю нейронів, які, як міні-батарейки, мають невеликий електричний заряд і після смерті людини починають розряджатися. Цей процес якраз і займає 15-30 хвилин після зупинки серця.

Інша думка у Ланса Беккер з Пенсільванського Університету. Він вважає, що нейрони намагаються запустити серце, що зупинилося, і «воскресити» людину, що іноді вдається – у випадках клінічної смерті. До слова, так званий «другий термін» клінічної смерті (тимчасовий поріг, у якому ще можливий запуск серця) якраз і становить ті кілька десятків хвилин.

Більш екзотичну, хоч і не позбавлену підстав, теорію пропонує Стюарт Хамерофф з Університету Арізони. Він вважає, що в момент посмертної мозкової активності свідомість людини «переписується» в інформаційне поле Всесвіту – адже з позицій квантової механіки зникнути прото так – безслідно – вона не може.

Редакція може не поділяти думки авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації в матеріалах із посиланням на зовнішні джерела. Роміщення цієї публікаці на інших сайтах без відкритого активного посилання на LikeMe заборонено.