Головне Минуле

Підкорила Ватикан: А ви знаєте якою є справжня українська ялинкова прикраса?

Останніми роками українці стали більше звертати увагу на свої традиції і забуту автентичну культуру. Все більше українців почали розмовляти українською мовою і нам це подобається. Це не випадково, тому, що це робить нас сильнішими перед тими хто зібрався визволяти наші змелі від нас самих. Ми, нарешті, прагнемо повернути власну ідентичність. Стає все більше ураїнців, які не хочуть доказувати, що є кращими чи гіршими за європейців, а просто усвідомолюють що є сенс просто бути собою сьогодні кращим ніж був учора, а завтра – кращим ніж нині.

Ще якийсь місяць-два і новий рік у нас розпочинається із низки свят. На новорічні та різдвяні свята всі звично прикрашатимуть свою оселю, де головною прикрасою стає ялинка. Побутує думка, що святкові ялинки і ялинкові прикраси, наче не є давніми, що це не дуже глибокі корені. Але чи справді це так?

Достеменно відомо, що традиція прикрашати оселі вічнозеленими рослинами з’явилася ще з часів язичництва. Стародавні кельти поклонялися сосні, проводячи навколо неї свої містичні ритуали і шануючи її, як священне дерево.

За переказами на Різдво наші предки, прикрашати ялинку з давніх давен. Ялинкові прикраси були дуже простими, але разом із тим – дуже символічними. І бідні жителі, і знатні вельможі прикрашали ялинку дерев’яними фігурками, цукерками, сухофруктами, печивом, горіхами і шишками, які символізували земні дари, достаток і процвітання. А верхівку ялинки прикрашали Віфлеємською зіркою, яка є символом зірки, що привела трьох мудреців до маленького Ісуса Христа, згідно з Євангелієм.

Різдво – це перш за все свято дітей, тому прикраси завжди навіюють нам спогади з дитинства. Нажаль радянська доба внесла свої корективи, затерши великий інформаційний пласт традиційного прикрашання ялинки. Наші прабабусі ще пам’ятали, що прикраси слугували ім для розвитку і пізнання світу.

Погодьтеся сьогодні ринок ялинкових прикрас перенасичений настільки, що на перший погляд доволі важко зробити ідеальний вибір! Але можливо варто зупинитись і збагнути, що ми прагнемо відшукати те, що зданте торкнути струни емоцій які дають відчуття справжнього свята, такого традиційного і всепоглинаючого, пам’ять про яке плекали і передавали через століття. Для тих, хто цінують справжнє відразу вибір спроститься, оскільки ви побачите, що ринок в дійсності бідний і несе чужі нам емоції і уявлення про різдво. Ці уявлення може ще й які прекрасні, але згадайте заради чого ми з легкістю покидаємо свої не менш прекрасні єврохороми і мчимо щодуху в село колядувати… до бабусів і дідусів? Може тому, що там є свято родинного вогнища і колядки там не просто пісеньки які прийнято співати в цей час?

Але як прикрасити ялинку, щоб вона “дихала” святом? Відповідь – простіша ніж може задаватись, тому, що все нове то добре забуте старе. В Україні із незапам’ятних часів виготовляли якісні вироби з природних матеріалів, які до речі були популярні у європейських країнах. Особливо відомою була яворі́вська іграшка-забавка.

Яворівським майстрам до сьогоднішнього дня вдалось зберегти символіку і колористику старовинних українських ялинкових прикрас, які протягом століть були основою різдв’яного настою наших предків.

У 2011 році весь світ облетіла новина про те, що до Ватикану прибула головна ялинка із України. Вся християнська спільнота із захоплення відгукувалась про красу 30-метрового дерева, яке знайшли в лісі поблизу гори Говерла. Про це не говорили тільки ліниві й німі, але чи відомо комусь, що стало причиною бажання Папи встановити саме ялинку з України. Так, вона була прикрашена саме яворівською забавкою, яка підкорила Папу Римського своїм безпосереднім духовним зв’язком із святом Різдва. І коли ялнка засяяла весь світ ахнув!

Українська ялинка у Ватикані 2011 рік

Українці все більше починають згадувати чиїх прабатьків ми діти і підсвідомо повертаються обличчям до того, що робить нас нами. Станом на сьогодні всі прикраси як на верхньому так і на нижньому фото є продуктом ручної роботи майстрів Остапа Сойки та Оксани Когут.

Не тільки Ватикан мав можливість спостерігати красу яворівської забаки у якості різдвяної ялинкової прикраси.

Потішно, що українці таки починаюь роззувати очі і цінувати автентичний продукт, днями стало відомо що “Яворівська іграшка Оксани Когут і Остапа Сойки” стала переможцем Міжнародного Соціального Проєкту ” Таємниці України для тебе”.

А зрештою перевірте самостійно, чи “працює” яворівська забавка, особливо якщо у вас є малі діти, вони оцінять.

Автентичне українське наверхів’я для різдвяної ялинки
Редакція може не поділяти думки авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації в матеріалах із посиланням на зовнішні джерела. Роміщення цієї публікаці на інших сайтах без відкритого активного посилання на LikeMe заборонено.