Минуле

Змінює всі уявлення: Міжнародна експедиція виявила 500 невідомихм храмів майя

Інноваційні технології дають науковцям моживість вести пошук і досліджувати сліди минулих цивілізацій революційними способами, які призводять що масштабних відкриттів. Про одне із них Файна сторінка хоче розповісти.

Міжнародна група вчених під керівництвом археологів університету Арізони виявила в Мексиці близько 500 раніше невідомих невеликих церемоніальних комплексів, що належали древнім майя. Згідно зі статтею, опублікованою в журналі Nature Human Behavior, знахідка змінює колишні уявлення істориків про походження цивілізації Мезоамерики та взаємини між майя та ольмеками.

Дослідники проаналізували дані, зібрані за допомогою повітряного лазерного сканування, та виявили 478 храмових комплексів у мексиканських штатах Табаско та Веракрус. Технологія лідара, що полягає у прийомі відбитого лазерного сигналу від непрозорого об’єкта, дозволила вченим виявити раніше невідомі культурні об’єкти під кронами дерев та рослинністю. Усього було проскановано близько 85 тисяч квадратних кілометрів території, що перевищує площу Ірландії (70 тисяч квадратних кілометрів).

Церемоніальні комплекси зустрічаються в регіонах, де жили ольмеки — стародавнє мексиканське плем’я, яке процвітало в 1500-400 роках до нашої ери і, як вважається, вплинуло на подальші культури Мезоамерики, зокрема майя. Руїни датуються 1100-400 роками до нашої ери і були збудовані різними групами майже за тисячоліття до розквіту майя цивілізації в 250-950 роки нашої ери.

Комплекси мають спільні риси з раннім центром в районі ольмеків, Сан-Лоренцо, пік розквіту якого припав на період між 1400 і 1100 роками до нашої ери. Також виявилося, що найбільша і найдавніша пам’ятка майя — Агуада Фенікс — у районі майя та інші пов’язані з ним місця почали набувати характерної форми Сан-Лоренцо (прямокутна площа з крайовими платформами) близько 1100 року до нашої ери. Це вказує на те, що культура ольмеків дійсно служила взірцем для пізніших мезоамериканських будівель, включаючи Агуада Фенікс.

Сан-Лоренцо, Агуада Фенікс та деякі інші ділянки мають 20 крайових платформ (насипів) вздовж східної та західної сторін прямокутної площі. Орієнтація деяких комплексів відповідають напряму на точку сходу Сонця певного дня року. На думку вчених, у деяких випадках у вибраний день Сонце проходить через зеніт, тобто над головою, як це відбувається 10 травня в тому регіоні, де були виявлені пам’ятники. У цей день розпочинається сезон дощів та починається посів кукурудзи. Деякі групи вважали за краще зорієнтувати свої місця за схід сонця за 40, 60, 80 або 100 днів до дня зенітного проходження. Ці дати кратні числу 20, на якому засновані пізні мезоамериканські календарі.

Редакція може не поділяти думки авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації в матеріалах із посиланням на зовнішні джерела. Роміщення цієї публікаці на інших сайтах без відкритого активного посилання на LikeMe заборонено.