Минуле

Найрідкісніший у світі текстиль виготовлено із шовку мільйона павуків

У 2009 році, як вважають, найбільший у світі та найрідкісніший шматок тканини, повністю виготовлений із шовку золотистого ткача срібних шарів, був виставлений в Американському музеї природної історії в Нью-Йорку. Кажуть, що це “єдиний великий шматок тканини, виготовлений з натурального шовкового павука, який існує сьогодні у світі”. Це захоплюючий дух текстиль, і історія його створення захоплює.

Цей шматок тканини був спільним проектом британського історика мистецтва, який спеціалізується на текстилі, Саймона Пірса та його американського бізнес-партнера Ніколаса Годлі. На реалізацію проекту пішло п’ять років і коштувало понад 300 000 фунтів стерлінгів (приблизно 395820 доларів). Результатом цієї спроби став шматок текстилю розміром 3,4 метра на 1,2 метра на 3,9 фута.

Золотий павук – шовковий мис, зроблений Пірсом та Годлі.

Натхнення для шовкового шедевра із павутини

Тканина, вироблена Пірсом та Годлі, – це парчаста шаль / мис золотого кольору. Натхнення для цього шедевра було залучено Пірсом з французької історії, датованої 19 століттям. Вона описує спробу французького місіонера-єзуїта на ім’я отець Поль Камбуе витягувати та виготовляти тканини з шовкового павука. Незважаючи на те, що в минулому були зроблені різні спроби перетворити шовкову павутину на тканину, отець Камбуе вважається першою людиною, якій це вдалося. Тим не менш, павутину вже збирали в давнину для різних цілей. Наприклад, стародавні греки використовували павутину, щоб зупинити рани від кровотечі.

Як місіонер на Мадагаскарі, отець Камбуе використав вид павуків, знайдених на острові, для виготовлення шовку з павутинної павутини. Разом з діловим партнером на ім’я М. Ноге на острові була створена промисловість шовкової тканини павука, і один з їх виробів, “повний комплект завіс для ліжок”, навіть був виставлений на Паризькій виставці 1898 р. Робота обидвох французів відтоді втрачена.

Ловля та видобування шовкового павука

Однією з важливих речей у виробництві шовку-павуків Камбуе та Ноге є пристрій, винайдений останнім для вилучення шовку. Ця невелика машина мала ручний привід і могла витягувати шовк з 24 павуків одночасно, не завдаючи їм шкоди. Вдалося створити копію цієї машини, і процес “павутиноплетіння” міг розпочатися.

Однак перед цим павуків довелося зловити. Павук, якого використовували Пірс та Годлі для виготовлення своєї тканини, відомий як червононогий павук із золотистою павутиною (Nephila inaurata), який є видом, що походить із Східної та Південно-Східної Африки, а також з декількох островів у Західній Індії, включаючи Мадагаскар. Тільки самки цього виду виробляють шовк, який вони вплітають в павутину. Сплетені сіті світяться на сонячному світлі, і припускають, що це призначено або для залучення здобичі, або для маскування.

Червононогий золотистий павук-куля (Nephila inaurata). Знято поблизу міста Дос д’Ане, острів Реюньйон, на вершині від бутею Рош вер. (Девід Монньо / CC BY SA 3.0 )

Для Пірс та Годлі потрібно було схопити цілий мільйон самок цих червононогих павуків із золотистою павутиною, щоб отримати достатньо шовку для своєї шальки / мису. На щастя, це поширений вид павуків, і його багато на острові. Як тільки у них закінчився шовк, павуків повернули в дику природу. Однак через тиждень павуки могли ще раз виробляти шовк. Павуки виробляють шовк лише під час сезону дощів, тому їх ловили лише протягом місяців з жовтня по червень.

Наприкінці чотирьох років була виготовлена ​​шаль / накидка золотистого кольору. Спочатку він був виставлений в Американському музеї природної історії в Нью-Йорку, а потім у музеї Вікторії та Альберта в Лондоні. Ця робота показала, що шовковий павук справді може бути використаний для виготовлення тканин.

Складність у виробництві шовкової павутини

Тим не менше, це непростий продукт для масового виробництва. Наприклад, коли вони розміщені разом, ці павуки, як правило, перетворюються на людожерів. Тим не менш, було встановлено, що шовковий павук надзвичайно міцний, але при цьому легкий і гнучкий, властивість, яка інтригує багатьох вчених. Тому дослідники намагалися отримати цей шовк іншими способами.

 Наприклад, один – вставити гени павуків в інші організми (наприклад, бактерії, хоча деякі пробували це на коровах і козах), а потім збирати з них шовк. Такі спроби мали лише помірний успіх. Здається, що поки що все-таки ловити велику кількість павуків, якщо хочеться виготовити шматок тканини з його шовку.

Золотий павук-шовковий мис.
Готовий виріб із шовку павуків.
Редакція може не поділяти думки авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації в матеріалах із посиланням на зовнішні джерела. Роміщення цієї публікаці на інших сайтах без відкритого активного посилання на LikeMe заборонено.