Минуле Наука

Ким був безносий Тихо Браге? Астрономія неозброєним оком

Ім’я Тихо Браге не знайоме більшості людей. І тим, хто чув це ім’я, можливо, в тому самому реченні, що й Коперник чи Галілей, може бути важко згадати, чим був знаменитий сам цей чоловік.

Мабуть, найдивнішим у Тихо є його ніс. Програвши в дуелі у віці 20 років, Тихо носив срібний протез більшу частину свого життя. Але, як би це не здавалося дивним, це лише примітка в історії великої людини.

Народився в дворянській родині в 1546 році в Данії, Тихо Браге присвятив велику частину свого життя астрономії. Його підбадьорило, коли, будучи маленьким хлопчиком, він спостерігав затемнення, і був глибоко зворушений концепцією величезних небесних куль, що рухаються між собою. Він розвинув непохитну цікавість до цієї галузі науки.

Тихо мав присвятити все своє життя вимірюванню положень Місяця, Сонця, планет і зірок без використання телескопа. Він робив ретельні записи, щодня і вночі, рік за роком записував свої спостереження. І його терпіння та увага до деталей були щедро винагороджені.

Оволодіння знаннями з астрономії 

Тихо мав основну амбіцію за своїми науковими дослідженнями: зрозуміти і вміти передбачати затемнення. Він вивчав астрономію та математику в Німеччині, а в 1571 році, у віці 25 років, побудував власну обсерваторію, одну з найкращих в Європі, за рахунок, наданого йому з гранта короля Данії.

Тихо назвав свою обсерваторію Ураніборг, «Замок Уранії», музою астрономії, і переїхав туди жити, присвятивши своє життя спостереженням за небесами. Головною метою Тихо було визначити положення і рух усіх планет і зірок з максимально можливою точністю.

Тихо Браге

Для цього йому потрібні були вимогливі прилади для запису спостережень за нічним небом. Тихо сам розробив ці інструменти, щоб точно виміряти рухи і, де можливо, фізичні розміри зірок і планет, які він бачив.

Щоб забезпечити незалежне підтвердження своїх спостережень, він побудував другу обсерваторію, яку назвав Stjerneborg («Зоряний замок»), ізольовану від першої й побудовану під землею. Завдяки цим численним спостереженням він зміг усунути помилки у своїй роботі та підтвердити свої висновки.

Великі досягнення

Незважаючи на цей недолік, пов’язаний з невикористанням телескопа, Тихо зміг зібрати велику колекцію точних спостережень про зірки і планети, створивши каталоги зірок, які використовувалися протягом століть.

Одним з інших його найбільших досягнень було відкриття річної зміни Місяця. Він виявив, що існувала зміна орбітальної швидкості Місяця, яка пов’язана з гравітаційним тяжінням Сонця.

В результаті виникає періодичність через зміну відстані між Сонцем і Землею протягом року. На основі цих висновків Тихо також зміг розрахувати тривалість року з визначеною точністю до кількох секунд.

Блокнот Браге з 1577 року, що показує спостереження комети

Однак його теорії не завжди були досконалими. Його «Тихонівська планетарна модель» намагається вирішити відмінності між Коперником, який поставив Сонце в центр Всесвіту, з більш ранньою системою Птолемея, орієнтованої на Землю . Тим самим Тихо помилково ставить Землю в центр Всесвіту, незважаючи на те, що йому підказували його спостереження.

Тихо посилив свою помилку, заявивши, що Сонце обертається навколо Землі, а всі інші планети обертаються навколо Сонця. Роблячи це, він сподівався узгодити свої спостереження за зірками зі своїми фізичними спостереженнями Землі як нерухомої точки навколо нього.

Смерть Тихо Браге

Тихо залишив Данію і переїхав до Праги в 1598 році. Він був призначений імператорським математиком імператора Священної Римської імперії Рудольфа II. І після того, як зайнявся цією професією, він так і не відновив свою програму астрономічних досліджень.

Але його перебування при дворі імператора Священної Римської імперії було недовгим. Тихо Браге помер у віці 54 років у 1601 році під час відвідування бенкету з найдурніших причин.

Під час бенкету Тихо випив надмірно. Однак суспільні звичаї суду не дозволяли йому піти в туалет. У пастці за столом у нього лопнув сечовий міхур, що призвело до негайної смерті.

Коли дослідники відкрили його могилу в 1901 році, на 300-ту річницю його смерті, вони стверджували, що знайшли в цих останках ртуть . Отже, це породило чутки, що його отруїли до смерті.

Деякі звинувачували Йоханнеса Кеплера, спадкоємця наукових досліджень Тихо, у вчиненні цього злочину. Заздривши своїм великим досягненням, Кеплер убив свого суперника?

Пізніше в 2010 році тіло Браге було знову ексгумовано, і були проведені тести на його кістках і волосках бороди. А за результатами тестів було доведено, що концентрація ртуті в його організмі була меншою, і це не вбило б його.

Подальший хімічний аналіз кісток також показав, що Тихо не зазнавав аномального навантаження ртуттю протягом останніх 5-10 років свого життя. Однак вони також виявили, що Тихо був дуже схильний до золота протягом усього свого життя. Це призвело до переглянутого припущення, що в ніч, коли він помер, він міг споживати сусальне золото після вина.

У еліксирах того часу серед домішок могло бути золото, або замість цього вони могли бути забрудненнями від його алхімічної роботи. З результатами дослідження є багато невизначених припущень, але жодного висновку щодо одного вердикту.

Дослідники також взяли зразок кістки з його носа, щоб перевірити її хімічний склад. Дослідження виявилося показовим: він не носив сріблястий ніс, а фальшивий ніс, по суті, був виготовлений з латуні.

Висновок

Геніальна людина, яка відмовилася прийняти власні спостереження, коли вони не узгоджувалися з греками. Яскраве життя обірвалося раптово через соціальні тонкощі. Внесок Тихо Браге в історію як колоритного персонажа незаперечний.

Але його прискіпливий і новаторський внесок в астрономію також є незаперечним. Його каталогізація нічного неба, його точні прогнози небесних подій, його нотатки про наднову, зроблені під час його роботи в Ураніборзі, виявилися абсолютно точними, що свідчить про його чесність і суворість як людини науки.

Автор Біпін Дімрі

Редакція може не поділяти думки авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації в матеріалах із посиланням на зовнішні джерела. Роміщення цієї публікаці на інших сайтах без відкритого активного посилання на LikeMe заборонено.