Головне Минуле

Історія, яку треба знати. Хто знищував легендарного Валентина Мороза?

А чи знаєте Ви, що справа українського дисидента та історика Валентина Мороза перебувала на особистому контролі керівників УРСР Петра Шелеста та Володимира Щербицького?

У 1974 р. Європою і Америкою прокотилася масштабна хвиля мітингів із вимогами звільнення Валентина Мороза з ув’язнення, весь цивілізований світ вимагав випустити дисидента з в’язниці.

Не зайвим буде нагадати, що у радянські часи слідство проти творчої інтелігенції, звинувачуваної у підривній антирадянській діяльності, вело винятково КДБ. Під контролем цієї горезвісної структури проходило і слідство, і судові процеси, які, як правило, були закритими.

Головний комуніст України Володимир Щербицький одним розчерком пера перекреслив усі їх зусилля, написавши слово «Согласен» напроти пропозиції керівництва КДБ ні в якому разі не допустити виходу Валентина Мороза з ув’язнення.

Зрештою, дисидент відсидів майже весь свій дев’ятирічний термін ув’язнення. За організацію розправи над Валентином Морозом у 1970 р. начальник 5-го відділу Управління КДБ по Івано-Франківській області Константин П’ястолов був переведений до Москви та нагороджений знаком «Почесний співробітник органів держбезпеки».

Четверо працівників КДБ – Павло Баранов, Анатолій Литвин, Богдан Семаньків та Микола Кольчик – були нагороджені грамотами.

Ще четверо кадебістів, серед який і начальник Івано-Франківського управління КДБ Василь Галда, отримали цінні подарунки.

І головне, ви лише на хвильку уявість сообі весь масштаб цинізму, Слідчий Микола Кольчик, який у 1968-1969 рр. провів не один допит Валентина Мороза, який без кінця кошмарив його дружину вже в період незалежності дослужився до посади консультанта Секретаріату Комісії Верховної Ради України у справах ветеранів, пенсіонерів, репресованих та воїнів-інтернаціоналістів. І увага (!!!) отримав звання Заслуженого юриста України та 12 медалей.

Це не порожні слова, а твердження які опираються на беззаперечні докази. Чому беззаперечні? А тому, що зараз ми отримали можливість дізнатись, як все було, подивитись в очі тим фактам, що назажди застили у документах матералів кримінальних справ та матеріалів судилища над ним. Цю можливість дала праця українскього історика Богдана Паски, що днями презентував книгу «Судовий процес Валентина Мороза: розсекречені матеріали».

Це одна із тих книг, яку має прочитати кожен, хто вважає для себе за честь бути українцем, щоб пам’ятати і розуміти із яким ворогом маємо справу, а головне що з ним можна боротись і на його полі.

Наразі книгу Богдана Паски «Судовий процес Валентина Мороза: розсекречені матеріали» можна замовити на умовах попереднього замовлення за зниженою ціною на сайті видавництва.

Редакція може не поділяти думки авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації в матеріалах із посиланням на зовнішні джерела. Роміщення цієї публікаці на інших сайтах без відкритого активного посилання на LikeMe заборонено.