Минуле

Які таємниці відкрив 900-річний артефакт епохи Хрестових походів, виявлений на дні моря?

Нещодавно на дні Середземного моря ізраїльський дайвер натрапив на унікальну давню реліквію. Ця знахідка виявилася величезним майже півтораметровим мечем. 

Зброя була вкрита черепашками. Коли археологи дослідили предмет, виявилося, що йому понад 9 століть. 

Цей меч належав лицарю-хрестоносцю, товаришу Річарда Левине Серце, який найімовірніше втратив його в бою. Що цікавого та цінного розповів вченим рідкісний артефакт, далі в огляді.

Джек-пот для водолаза

Випадкова знахідка виявилася безцінним артефактом доби Хрестових походів.

Меч був випадково виявлений водолазом-аматором під час екскурсії на узбережжі північної частини Ізраїлю. Морське дно надійно зберігало реліквію та її таємниці понад 900 років. Зброя обросла черепашками, молюски та різні дрібні морські жителі зробили його своїм будинком. Коли експерти все це відчистили їхньому погляду відкрився чудовий лицарський меч.

Дайвер підняв на поверхню цінну реліквію.

Шломі Кацин пірнав неподалік портового міста Хайфа, вздовж узбережжя Кармель. Раптом він помітив на дні щось дивне. Коли він наблизився, то зміг розрізнити обриси предмета, що смутно нагадують давню зброю. Кацин вирішив, що знахідку можуть приховати піски йди викрасти менш сумлінні дайвери, а тому ризикнув підняти його на поверхню.

Водолаз витягнув меч на берег і доставив у північний районний офіс підрозділу із запобігання пограбуванню. Звідти фахівці передали його до Департаменту національних скарбів. Кацину вручили грамоту та оголосили подяку. 

Дослідники були вражені такою цінною знахідкою. Адже меч був знайдений лише за 200 метрів від берега. Тоді морських боїв мусульмани з хрестоносцями не вели, вони лише будували прибережні укріплення.

Історики вважають, що лицар був убитий у бою і втратив меч, або корабель, на якому він плив, був потоплений.

Найімовірніше меч був загублений у бою або потонув разом із власником.

Рідкісний стародавній артефакт належав лицарю-хрестоносцю

Приблизний вік знахідки археологи визначили у 900 років. Найімовірніше лицар, якому належала зброя, був пов’язаний з цитаделлю хрестоносців, що знаходиться неподалік, в Атліті. Те, що меч належав саме хрестоносці, стало зрозумілим після того, як фахівці відчистили його від черепашок. 

Адже в ті часи, що хрестоносці, мусульмани використовували прямі мечі. Форма рукояті та прикраси на ній відповідають епосі та більш характерні для європейців.

Прямі мечі використовували як хрестоносці, і мусульмани.

Зибучі піски оголили меч, який стільки століть спочивав на дні Середземного моря. Довжина його становить трохи більше 1,20 метра, ручка становить 30 сантиметрів.

Практика хрестових походів бере свій початок із 1095 року. Тривали вони до 13 століття. Європейські монархи разом із Римсько-католицькою церквою довго і завзято відправляли воїнів армії хрестоносців на Близький Схід. Вони будь-що хотіли повернути собі контроль над територіями, які були святими для християн. Головною метою обох сторін завжди був Єрусалим.

Хрестоносці завжди вважали своєю головною метою відвоювати Святе місто у мусульман.

Товариш Річарда Левове Серце

Після того, як султан Саладін відвоював Священне місто у хрестоносців, християнський світ втратив спокій. У 1187 році король Англії Річард I збирає велику армію проти нього. Він пропливає вздовж ізраїльського узбережжя від Акко до Яффо. Похід Річарда мав успіх. Йому не вартувало нічого, щоб відбити у мусульман християнську святиню. Через те, що з Англії приходили тривожні звістки, Річарду довелося припинити військові дії.

Вчені вважають, що саме в тій епічній битві було втрачено знайдений два тижні тому меч. Директор підрозділу морської археології IAA, Яків Шарвіт, каже: «Меч дуже важкий. Це не тільки через те, що він обріс скам’янілістю за минулі століття, а також тому, що його розміри величезні і він із заліза. Лицар, якому належала зброя, має бути дуже сильним, адже його навіть у руках утримати важко, не те, що боротися ним».

«Я намагаюся представити його на полі бою у всіх своїх обладунках і з цим мечем у руках. Він дійсно мав бути у чудовій фізичній формі. Можливо, не більш високий, ніж будь-хто з нас, але, безумовно, набагато тренованіший і сильніший. І це приголомшливо», – додав Шарвіт. За його словами, місце, де було виявлено меч, є природною бухтою. Вона завжди була притулком для мореплавців.

Меч був виявлений у бухті, де моряки ховалися під час шторму.
Меч був виявлений у бухті, де моряки ховалися під час шторму.

Це не перша цінна археологічна знахідка, яка була тут зроблена. «Узбережжя Кармель славиться безліччю таких природних бухт, які були притулком для стародавніх кораблів під час шторму. Є більші, навколо яких зводилися цілі поселення та стародавні портові міста», – сказав експерт. В останні роки все частіше такі реліквії знаходять саме дайвери. Адже цей вид спорту набуває все більшої популярності.

Фахівці кажуть, що навіть незначний шторм зсуває пісок і оголює одні ділянки морського дна, в той же час повністю покриваючи інші. Тому буває, що в цей час море готове відкрити завісу своїх захоплюючих таємниць. Археологи раді, коли таке трапляється. Це допомагає доповнити історію унікальними подробицями або з’ясувати щось досі невідоме.

Лицар-хрестоносець, якому належав меч, був надзвичайно сильним чоловіком.

Бухта, де було знайдено меч хрестоносця часів хрестового походу Річарда Левине Серце, використовувалося як природна якірна стоянка ще 4000 років тому, в епоху пізньої бронзи. Після того, як меч буде остаточно очищений і досліджений, він буде виставлений на загальний огляд музею.

Вчені вважають, що кожен знайдений древній артефакт допомагає їм зібрати воєдино історичні загадки священної землі Ізраїлю. Ця мозаїка, можливо, колись остаточно буде зібрана воєдино.

Безліч загадок зберігають глибини морів і до цього дня. Іноді води таким чином неохоче віддають частинку своїх таємниць.

Редакція може не поділяти думки авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації в матеріалах із посиланням на зовнішні джерела. Роміщення цієї публікаці на інших сайтах без відкритого активного посилання на LikeMe заборонено.