Психологія

Експеримент Мілґрема, 1963року, який показав наскільки люди безсовісні створіння

Професор Єльського університету Стенлі Мілгрем хотів перевірити, чи будуть люди підкорятися командам, навіть коли це суперечить їх совісті.

Учасниками дослідження стали 40 чоловіків у віці від 20 до 50 років. Вони були розділені на дві групи – учнів і викладачів. При цьому найняті Мілгремом актори завжди були в якості учнів, а нічого не підозрючі випробовувані завжди були вчителями.

  • Учень був прив’язаний до стільця з електродами в одній кімнаті, а експериментатор і вчитель знаходилися в інший.
  • Заявлялося, що учень повинен був запам’ятати пари слів з довгого списку, а вчитель – перевіряти його пам’ять, і в разі неправильної відповіді подавати на крісло струм.
  • Учитель вважав, що удари струмом варіювалися від легких до найнебезпечніших для життя. Насправді учень, який навмисне робив помилки, не отримував електричних розрядів.

Коли учень помилявся вже багато раз, і вчителі знали про нібито заподіяний ними сильний біль, деякі відмовилися продовжувати експеримент. 

Однак після словесних умовлянь експериментатора 65% вчителів поверталися до «роботи».

З дослідження Мілгрема виникла теорія, яка передбачає, що люди дозволяють іншим керувати своїми діями, тому що вважають, що авторитетна постать більш кваліфікована і візьме на себе відповідальність за результат.

Редакція може не поділяти думки авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації в матеріалах із посиланням на зовнішні джерела. Роміщення цієї публікаці на інших сайтах без відкритого активного посилання на LikeMe заборонено.