Минуле

Дівгіська фортеця: чому вона вважається найнезвичайнішою спорудою на Кавказі

Стародавня Дівгіська фортеця, побудована в середні віки осетинами, примітно, що вона жодного разу так і не була взята ворогом. Справа в тому, що сама природа заступалася за захисників твердині.

Наскельні замки

Дивовижні Дівгіські замки, дата заснування яких загубилася в анналах історії, є захисними фортецями, віртуозно вписаними в скельні печери гори Каріу-хох на лівому березі річки Фіагдон.

Місцеві жителі, розглянувши запропонований їм природою подарунок, вирішили не витрачати зайвих сил та матеріальних коштів на зведення класичних фортець. Натомість вони прибудували лише одну стіну до досить глибоких скельних печер, які у вапняковій породі проробили вітер і вода, і отримали чудово замасковані, важкодоступні оборонні пункти. Складені з місцевого каменю, скріплені міцним розчином і порослі дикою рослинністю рукотворні стіни Дівгіських фортець практично злилися з материнським масивом.

У лоні цих природно-рукотворних фортів з вікнами-бійницями могла сховатись різна кількість людей, найбільші з них вміщали до сотні людей.

До наших днів збереглося лише 6 передпечерних замків, які розташовані на різних рівнях гори Каріу-хох, але в одній площині.

Захист

Всі автономні вежі Дівгіського оборонного комплексу були пов’язані між собою локальним сполученням. Воїни, щоб потрапити з одного скельного замку до іншого, перекидали зі стіни на стіну спеціально створені консольні балки з дощатим настилом або драбини.

Після передислокації ці пристрої забиралися, і башти перетворювалися на недоступні для ворога обителі. Деякі з Дівгіських фортець, що знаходилися на верхніх ярусах скелі, були з’єднані ще й вузькими, а від того вельми небезпечними гірськими стежками, проте потрапити на них можна було лише у разі вдалого подолання перепон нижнього рівня, що, згідно з легендами, ніколи і нікому не вдавалося зробити.

Що стосується найнижчої цитаделі, що припала до самого підніжжя гори Каріу-хох, то у неї був найпотужніший захист, оскільки саме її безпека гарантувала безпеку веж вище. Цей печерний замок мав велику внутрішню залу-«кишеню», що упиралася в безвихідь на позначці 65 метрів.

З меж Дівгіських фортець відкривався чудовий вид на околиці, в тому числі на єдину важкопрохідну дорогу, яка вела до цієї місцевості. До слова в наші дні ця стежка зруйнована, і потрапити в селище Дівгіс можна лише через глибокий провал, долаючи який кожен може відчути себе давнім воїном.

Напад

Старожили запевняють, що серед тих, хто тримав в облозі Дівгіські фортеці були Тамерлан і перський шах Аббас I, проте їхні спроби не увінчалися успіхом.

Розповідають, що при атаці шахського війська осетинським сміливцям довелося півроку ховатися в цих передскальних замках, поки перси невпинно, але даремно атакували їх укриття.

Через важку логістику продовольче постачання загарбників було дуже поганим, і горяни, дочекавшись моменту, коли непрошені гості зовсім зголодніють, викинули з однієї бійниці важку бичачу ногу, хоч і самі відчували нестачу з їжею.

Перси, що побачили м’ясну приманку, почали відчайдушно боротися за їжу, і між ними розгорнулася неабияка битва. Оцінивши ситуацію, шах Аббас I змушений був зняти облогу Дівгіської фортеці та залишив цю місцевість.

Дівгіське святилище

Тим часом, передскельні фортеці не єдина визначна пам’ятка селища Дзівгіс, в якому знаходиться зведений у XVI столітті колоритний культовий комплекс Уастирджі, присвячений пам’яті Святого Георгія.

Згідно з легендою, одного літа вищезгаданого століття Куртатинську ущелину несподівано накрила снігова буря. Коли захоплені зненацька місцеві жителі стали ліквідовувати наслідки негоди, вони раптом виявили, що ділянка поблизу нижнього Дівгіського печерного замку залишилася незаймана снігопадом. Підійшовши ближче, вони виявили на цьому місці розжарені ланцюги. Взявши даність за Божий знак, селяни звели тут святилище Уастирджі, у внутрішньому залі якого власне і були підвішені ті самі священні ланцюги, яким підносять свої молитви жінки. До слова, кілька її ланок зберігаються біля порога культової споруди, і біля них за традицією поклоняються чоловіки, просячи дозволу та благословення на праведні справи.

У XVII столітті грузинські царі Арчіл та Георгій подарували храму дзвони, які були встановлені на вхідній арці, і щоразу, щоб скликати селян на молитву, в них вдаряв охоронець Дівгіського храму – дзуарлаг.

Ця «посада» дуже шанована серед осетинів і передається у спадок по чоловічій лінії. Дзуарлаг є головним творцем усіх ритуалів, що проводяться в Дзівгіському святилищі, весільних церемоній і святкових обрядах.

Найважливішою місцевою урочистістю вважається день шанування Уастирджі, коли паломниками наповнюється не тільки святилище, а й будинок дзуарлага, що вріс у скелю, в якому в якості водопроводу виступає кришталево чисте джерело.

Дівгіські фамільні усипальниці

Ще однією візитною карткою Дівгіса є фамільні усипальниці, що сусідять поруч із печерними замками.

Виконані у формі будиночків некрополі служили місцем поховання представників заможних осетинських родин. Деякі склепи відрізняються багатоярусністю, оскільки в них знайшли останній притулок всі члени роду, інші дуже скромні, розраховані на одного-двох померлих.

Якщо через вузькі віконця поглянути всередину цих споруд різного ступеня безпеки, можна побачити останки людей, що знаходяться в них, а також їх особисті речі, принесені сюди родичами.

Брати що-небудь з могильників категорично заборонено, як втім, і псувати їх, інакше людину, що провинилася, чекає кара небес. Ще одне табу діє на лихослів’я.

Редакція може не поділяти думки авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації в матеріалах із посиланням на зовнішні джерела. Роміщення цієї публікаці на інших сайтах без відкритого активного посилання на LikeMe заборонено.