Наука

Де на Землі приховано уламок стародавнього континенту

2020 року вчені знайшли уламок найдавнішої континентальної земної кори — Північно-Атлантичної платформи. 

Фрагмент виявили на острові Баффінова Земля між материковою частиною Канади і островом Гренландія під час вивчення зразків кімберлітових порід, що містять алмази. Про знахідку геологи повідомили в  Journal of Petrology . 

За оцінками вчених, Північно-Атлантична платформа розкололася близько 150 мільйонів років тому. Її уламки було знайдено у Гренландії, Шотландії та на острові Лабрадор. Геологи здивувалися, коли виявили ще один фрагмент кратона на Землі Баффіна, але впевнені, що це саме він.

“Мінеральний склад інших уламків Північно-Атлантичного кратона настільки унікальний, що не можна було помилитися”, – стверджує Майя Копилова, геолог з Університету Британської Колумбії. склад».

Вчені застосовували методи петрографії, термобарометрії та мінералогії для аналізу 120 зразків гірських порід, піднятих на поверхню кімберлітами, що сформувалися мільйони років тому на глибині від 150 до 400 кілометрів. “Кімберліти – це підземні ракети, які піднімають “пасажирів” до поверхні”, – пояснила Майя Копилова, – “Пасажири” – це суцільні шматки каменю, які містять безліч інформації про глибини нашої планети. 

Завдяки знайденому фрагменту стародавнього кратона, вчені зрозуміли, що Північно-Атлантична платформа була на 10% більшою, ніж вони передбачали раніше.

Редакція може не поділяти думки авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації в матеріалах із посиланням на зовнішні джерела. Роміщення цієї публікаці на інших сайтах без відкритого активного посилання на LikeMe заборонено.