Дім

Чому троянда перетворюється в шипшину і як зупинити виродження квітки

Троянда вважається королевою квітів, і рідко який садівник не прагне виростити на своїй ділянці хоча б один кущ троянди. Однак через кілька років після посадки куща троянди часто помічають, що вона дивним чином перетворилася в шипшину. 

Що стає причиною цієї неприємності, та чи можна врятувати культурну квітку.

Чому троянда може перетворитися в шипшину

Рожеві кущі бувають двох типів.

 • Одні з них отримані шляхом вегетації, тобто з живців. Такі троянди при загибелі надземної частини, але збереженні кореневої можуть давати молоді пагони і відроджуватися. Такі рослини називають корнездатні.
 • Інший тип трояндових кущів мають кореневу систему дикої рослини (шипшини), на яку зроблено щеплення культурної троянди. Дика підщепа використовується для троянд тому, що ці квіти теплолюбні і погано переносять зими. Коренева система шипшини робить їх більш витривалими.

Однак сама по собі шипшина є більш витривалим рослиною, і при певних обставинах вона бере верх і починає пригнічувати привиту на неї троянду. В результаті трояндовий кущ перероджується, перетворюючись в дику шипшину.

З корнездатними трояндами переродження в шипшину статися не може. З однієї сторони – це їхня перевага, однак вони більш слабкі і часто здатні не пережити холоди. Для вирощування таких рослин потрібно створювати особливі умови. Тому велика частина саджанців троянд, в продажі це троянди, щеплені на шипшині. Таким чином, всі вони можуть рано чи пізно переродитися. Відбувається це зазвичай на третій або четвертий рік.

Ризик перетворення троянди в шипшину буде більш високим, якщо:

 • на підщепі залишилися бруньки від шипшини. Згодом з них з’являться пагони, які будуть віднімати сили у пагонів троянди. Для того щоб уникнути цієї неприємності, потрібно уважно оглядати саджанці при покупці. Також рекомендується купувати їх у спеціалізованих магазинах, а не з рук;
 • місце щеплення знаходиться над землею або близько до її поверхні . При посадці широку частину саджанця потрібно заглиблювати на 7-10 см. З часом земля буде осідати, і місце щеплення може все одно оголитися. Запобігти цьому допоможе своєчасне підгортання кущів троянд;
 • за трояндою неправильно доглядають . Неправильний догляд послаблює рослина, робить його сприйнятливим до хвороб і шкідником. Постраждають від цього в першу чергу пагони культурної рослини, тобто троянди. В результаті дикий шипшина візьме над нею верх, рослина переродиться.

Помилки трапляються навіть і у досвідчених садівників. На щастя, перетворення троянди в шипшина можна зупинити і повністю відродити культурну рослину.

Як зрозуміти, що троянда почала перероджуватися в шипшину?

Чим раніше садівник помітить, що троянда перероджується, тим простіше буде її врятувати. Однак для того щоб помітити цей процес, важливо знати, чим дика рослина відрізняється від культурної.

 • Розрізнити троянду і шипшину можна за кольорами і формою квітів. У шипшини вони прості, дрібні, білого або рожевого кольору, з вираженою серцевиною. У троянди квіти великі, мають багато пелюсток, за якими не видно серцевини. Рожеві бутони можуть бути різних кольорів: білого, жовтого, червоного, рожевого, бордового. Шипшина цвіте раз на рік, пізніше на місці її квітів з’являються плоди. Троянда плодів не дає, може цвісти двічі за сезон.
 • Відрізнити троянду від шипшини можна і за кольором молодих пагонів. У культурної рослини вони бордові, у дикої – яскраво зелені. У троянди стебла товщі, ніж у шипшини.
 • Шипи теж іноді допомагають відрізнити шипшину від троянди. У більшості сортів троянди вони великі і рідкі, у шипшини – дрібні і часті. Але у деяких сортів троянд шипи такі ж, як і у дикого побратима.
 • Досвідчені рослинники легко розпізнають троянду по листю. Вони у неї великі, блискучі і смарагдові. У шипшини ж листя дрібне, світле, матове. У дикої рослини зазвичай буває по 7 листків на гілці, у культурної – 3 або 5. Але деякі троянди мають 7 невеликих листків, як і у шипшини, лише трохи більше яскравих.

Зрозумівши, що троянда починає перетворюватися в шипшину, потрібно вживати термінових заходів з порятунку культурної рослини від виродження.

Що робити, якщо троянда перетворюється або вже перетворилася в шипшину

Якщо ви помітили, що троянда перетворюється в шипшину, потрібно зробити наступні дії:

 • Розкопати місце щеплення.
 • Відрізати всі пагони, що знаходяться нижче цього місця.
 • Обробити місця зрізу йодом або присипати деревною золою.
 • Знову закопати місце щеплення, заглубивши його приблизно на 8 см.
 • Через 4 дні удобрити рослину суперфосфатом, розчинивши 50 г засобу в 10-літровому відрі води.

Операцію цю доведеться повторити кілька разів, поки шипшина не перестане давати пагони. Шукати їх потрібно в радіусі 2-3 метрів навколо рожевого куща, хоча частіше вони знаходяться ближче – на відстані 50-70 см.

Пагони шипшини потрібно видаляти саме біля кореня, щоб не залишалося бруньок відновлення. Якщо зрізати пагони над землею, вони лише краще почнуть кущитися, що погіршить ситуацію.

Якщо на кущі ви не знайшли жодної втечі троянди і зрозуміли, що кущ переродився в шипшину повністю, його можна назад перетворити в троянду. Для цього потрібно дочекатися, коли обрана для щеплення троянда відцвіте, потім нарізати її живців так, щоб на кожному було по 2 брунька. Після цього викопують коріння шипшини, ретельно очищають їх від землі. На стеблі дикого родича троянди роблять горизонтальний надріз, а від нього – вертикальний. Залишається оголити частину живця троянди, вставити його в розріз і примотати липкою стрічкою. Після цього корінь садять в землю, грунт зволожують.

Щеплення здійснюють влітку, щоб до осені рослина встигла зміцніти.

Профілактика

Для того щоб троянда не перетворилася в шипшина, досвідчені рослинники радять:

 • ретельно вибирати саджанці, віддаючи перевагу продукції відомих виробників. Брати саджанці з рук ризиковано, краще купувати їх в спеціалізованих торгових точках. Не соромтеся запитувати у продавця документи, що підтверджують якість продукції. Не полінуйтеся уважно оглянути саджанці, щоб переконатися, що на них не залишилося бруньок шипшини;
 • при посадці закопувати місце прищепи на глибину близько 8 см і надалі стежити за тим, щоб воно не оголювалися;
 • правильно доглядати за трояндою, своєчасно поливаючи її, підгодовуючи, підсапуючи і стежачи за тим, щоб по периметру рожевого куща не з’являлося пагонів шипшини;
 • своєчасно видаляти відцвілі бутони, але тільки до серпня, інакше рослина ослабне;
 • правильно і своєчасно обрізати троянди навесні і восени;
 • вкривати троянди на зиму.

Отже при правильному щепленні троянди і належному догляді вона не переродиться в шипшину, але навіть якщо це сталося, проблема вирішувана. 

Редакція може не поділяти думки авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації в матеріалах із посиланням на зовнішні джерела. Роміщення цієї публікаці на інших сайтах без відкритого активного посилання на LikeMe заборонено.