Минуле

А ви знали, що 500 років тому козаки вперше застосували прототип сучасних ракет?

До сьогоднішнього часу дійшло чимало спогадів про те, що винахідливість козаків робила їх настільки непередбачуваними, що навіть у невеликій кількості вони могли розбивати численні сили ворога.

Попри їхнє уміння нестандартно підходити до військової справи, ми не будемо приписувати всі заслуги світу козакам. Але тим не менше хочемо повідати читачам Файної сторінки про унікальні події в історії, які не один раз заставляли ворогів дрижати від страху і втікати з поля бою.

Зоркема таким фактом є те, що у другій половині XVI ст. гетьман Війська Запорозького Богдан Ружинський змушений був дати бій турецько-татарським загарбникам, який увійшов в історію, як “Бій над Дінцем”.

Богдан Ружинський

Чужоземці оточили табір січовиків. Козаки відбивались. Турки атакували раз по раз і хоча марно, проте козацтво усвідомлювало, що сили надто нерівні, і це змусило їх піти на військову хитрість. Один з вояків запропонував використати “летючий вогонь”.

Звісна річ, це були не сучасні ракети, а паперово-берестяні, дерев’яно-олив’яні пристрої. Гільза складалася з п’яти–шести мішечків пороху. Нею вистрілювали зі спеціальної установки, що нагадувала великий нерухомий лук із подовженим хоботом, і “ракета” долала досить велику відстань – 150-200, а то й більше метрів.

Багато козаків-диверсантів зголосилося власноруч “запускати вогняних зміїв” у тилу ворога ближче до наметів турецького командування. Робилося це просто: гільза настромлялася на вістря списа, порох підпалювався і спис кидався якомога далі в бік противника. Уже перших кілька залпів “ракет” нагнали такого жаху на ворогів, що тим годі було й думати про опір. До того ж “ракети” вибухали стільки разів, скільки було в них мішечків пороху. “Пекельна зброя” зробила свою справу: завойовники втекли світ за очі.

Так менша за кількістю ватага січовиків перемогла могутнього ворога.

Битва при фортеці Варна

До речі, у 1628 році молодий Богдан Хмельницький оволодів фортецею Варна теж завдяки козацьким “ракетам”. Отже первісний вид ракетної зброї козаки використали майже на два століття раніш за європейців. За переказами коли ракети підпалювали, вони страшенно шипіли, залишаючи позад себе шлейфи диму, а коли падали на землю, то підскакували, і кожна з них вибухала.

Так, що нехай там стільки завгодно переводять дану тему десь за поребриком, в русло про те що “древні Укри викопали Чорне море”, а факт залишається фактом – прародички сучасних ракет з’явилися в Україні ще 1516 року.

Друзі, наша команда створила чудовий проект і нам життєво необхідна ваша підтримка: будь ласка, підпишіться на канал у телеграмі і ви зможете насолодитися зокрема цікавими статтями, які пубілкуватимуться лише там.

Не лякайтеся, підписників ще зовсім мало, ми віримо, що зможемо створити свою велику команду поціновувачів цікавого і прекрасного. Цінуємо кожного, окреме спасибі всім, хто підпишеться!

Редакція може не поділяти думки авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації в матеріалах із посиланням на зовнішні джерела. Роміщення цієї публікаці на інших сайтах без відкритого активного посилання на LikeMe заборонено.