Наука

Звідки ми знаємо, що на поверхні Марса були моря, озера і текли ріки?

Одна з причин – гіпс, ровери та орбітальні зонди його часто знаходять на Червоній планеті. Гіпс – мінерал, який на Землі зазвичай утворюється при випаровуванні води, що містить у великій кількості солі сульфату кальцію. Мінерал утворюється в морських осадових западинах, у відкладеннях.

Ось хімічна формула гіпсу CaSO4•2H2O. Нас цікавить друга частина: «2H2O». З кожною молекулою сульфату кальцію зв’язуються дві молекули води. Тобто, щоб гіпс з’явився, потрібна вода.

Вперше на Марсі цей мінерал вчені знайшли у 2005 році. Допоміг їм орбітальний зонд ESA Mars Express, а саме спектрометр OMEGA. Тоді фахівці виявили родовище гіпсу поблизу північної полярної шапки на площі 60×200 км.

У 2011 та 2013 роках відкладення гіпсу на Червоній планеті знайшли марсоходи «Опортьюніті» та «К’юріосіті». Останній у кратері Гейла, це означає, що кратер колись наповнювало велике озеро або навіть море.

Редакція може не поділяти думки авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації в матеріалах із посиланням на зовнішні джерела. Роміщення цієї публікаці на інших сайтах без відкритого активного посилання на LikeMe заборонено.