Варто знати Дім

ВАРТО ЗНАТИ: 6 «пасток» при виборі квартири для покупки у новобудові

Дедалі більше людей прагнуть купувати квартири в новобудовах. Це дозволяє суттєво заощадити гроші плюс вибрати ремонт та навіть планування за власним проектуванням.

Захоплюючись цими перевагами (мовляв, «дешево, надійно і практично»), багато хто забуває про очевидні недоліки купівлі житла в новобудовах. Часто покупці стикаються із справжніми замаскованими пастками від забудовників.

Щоб уникнути їх, треба знати, які підводні камені найчастіше очікують на покупців при виборі ще не побудованої квартири.

Вибір квартири для покупки в ще недобудованому будинку: 6 «пасток» недобросовісних забудовників яких треба уникати

1. Насамперед із спілкування покупцем та фірмою-забудовника слід виключити будь-яких посередників. Це можуть бути різні фірми і фірмочки, які прагнуть заробити на шматок хліба з ікрою за рахунок пайовиків.

Толку від них мало або взагалі ніякого, а гроші за свої послуги вони вимагають. Причому нерідко сам забудовник перебуває з ними “в долі”. Є недобросовісні забудовники, які спеціально створюють посередницькі “прокладки” для роботи з клієнтами, щоб застрахувати свої ризики на випадок, якщо щось піде “не так”. Вам створюють видимість наче ви спілкуєтесь із забудівником, але в документах стороною виступає фірма-прокладка.

2. Також слід уникати підписання попереднього договору пайової участі. Найчастіше клієнти купуються на такий договір через обіцянку знижки. А потім виявляють, що відносини за цим договором не фіксуються.

Сенс такої угоди – не додадткові гарантії пайовику, а перенаправлення грошей забудовнику практично без можливості їх повернути: договір-то не зареєстрований.

Єдиний вихід для тих, хто потрапив у таку «засідку», – йти до суду та терпіти тривалі судові розгляди.

3. Купувати квартиру за договором купівлі-продажу треба лише в будинку, який вже добудований, зданий в експлуатацію і значиться у чиїйсь власності. Інакше ви ризикуєте придбати житло, яке юридично ще й житлом не вважається.

Якщо будівництво будинку затягнеться або взагалі буде скасоване із якихось причин, пайовик, який підписав договір «на майбутнє», опиниться перед розбитим коритом: квартиру не добудували – але й грошей не повернули. Окрему проблему залишає зміна забудовника. І, знову ж таки, єдиним виходом для пайовика буде знову звернення до суду.

4. Заздалегідь уточніть, скільки грошей і часу вам доведеться витратити у випадку, якщо передбачається доопрацювання квартири. Так, буває, що забудовник за дод. плату пропонує пайовику поставити стінку для відгородження зони кухні та зони вітальні. А потім сума витрачених на це грошей виявляється такою, що пайовик змушений брати кредит спеціально під ці «невеликі доопрацювання».

Крім того, подібні добудови можуть призвести до несподіваних сюрпризів на місцевості. Допустимо, раптом виявиться, що нова стіна «з’їдає» вікно. І, щоб вирішити цю проблему, вам потрібні нові гроші, час та нерви.

5. Знайдіть час прийти до новобудови, оцініть відстань до зупинок громадського транспорту, екологічну ситуацію, сусідство з іншими будинками тощо (принаймні, якщо ви купуєте квартиру не для оренди чи вкладення грошей, а для житла).

Так, мила новобудова може стояти якраз поруч із промисловими районами. А «5 хвилин до метро», або зупинки, вказані на сайті забудовника, на місцевості можуть виявитися 5 хвилинами їзди машиною – і то пізно вночі, якщо не буде пробок на дорогах.

6. Ряд інших «пасток» пов’язані з плануванням. Якщо ви вирішили купити житло дистанційно, обов’язково вивчіть його на сайті забудовника. Багато хто зараз навіть дає можливість здійснювати 3D-тури такими квартирами.

За допомогою подібних онлайн-екскурсій можна побачити, наприклад, такі каверзи, про які не сказано в документах забудовника:

  • кутові вікна. Деякому подобається, коли в кімнаті багато світла. Але скільки світла проникатиме в таку кутову «пробоїну»? Та й вихід вікон у різні боки різні покупці оцінюють неоднозначно: одним це подобається, іншим – навпаки;
  • кухні, суміщені з кімнатами. У документах це може гордо називатися просторова кухня. Але враховуйте, що як такої кімнати у вас не буде: вся зона відпочинку перетвориться на кухонну;
  • занадто маленькі кімнатки . Якщо на 3D-плануванні поставити галочку, щоб вам показали кімнату з меблями, ви можете побачити, що реально вміщується, скажімо, в 9-метрову «малютку». Якщо вам цього достатньо – то чудово. А якщо формат «ліжко + тумбочка» для вас тісний – то вам краще заздалегідь визначитися з метражем, який підходить саме вашій родині.

Те саме стосується розмірів решти приміщень квартири. Так, буває, що в передпокій не поміститься жодна шафа;

  • суцільні виступи, кути та закутки у плануванні. Фактично платите за цю площу ви за звичайними розцінками, а практично використовувати її, навіть, якщо зможете то досить умовно. Адже мало які меблі підійдуть під такий формат.
Редакція може не поділяти думки авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації в матеріалах із посиланням на зовнішні джерела. Роміщення цієї публікаці на інших сайтах без відкритого активного посилання на LikeMe заборонено.