Подорожі

Дива, таємниці і легенди Каспійського моря

Каспійське море омиває береги п’яти країн. Народи прибережних країн цінують Каспійське море за красу та морські багатства. З Каспієм пов’язані багато легенд і міфи.

Таємниця походження Каспію

Відомо, що Каспійське море – це не море, а озеро, так як це закрите водоймище, що не має виходу до океанів. Але чому вода там солона? Припускають, що мільйони років тому місце, де зараз розташоване море, було вкрите водами величезного океану Тетіс. Є думка, що Каспійське та Чорне моря близько десяти тисяч років тому були єдиним морем.

«Дихання» моря

Постійні підвищення та зниження рівня моря схожі на його «дихання». Приблизно 20 років тому вода піднімалася на 2 метри; Сьогодні коливання морського рівня становлять приблизно 20 сантиметрів. З цим феноменом пов’язують легенди про затоплені міста, які піднімаються водами. Підтвердженням цього є рукотворне каміння, яке вдається витягти з води. А в бакінському музеї можна побачити плити з написами арабською мовою, витягнуті з моря і належать до XIII століття.

Море може різко змінювати свою температуру: раптове похолодання теплих вод вчені зараховують за рахунок підйому прохолодних підземних течій.

Історії стародавніх

Давньогрецькі історики вважали, що береги Каспійського моря, яке тоді називалося Гірканським, були для їхнього народу прабатьківщиною. На думку грецьких мандрівників, центр Землі був саме тут. Звідси Прометей хотів донести вогонь до людей, і на покарання був прикутий до скель Кавказу.

Був на берегах Каспію та Олександр Македонський: він вважав його болотом і припустив, що далі знаходяться порожні, незаселені землі.

З часів поширення релігій у міфах багатьох країн з’явилося уявлення про каспійський регіон як сакральне місце, де сходяться всі релігії.

Легенди про чудовисько

Ще в давнину мандрівники писали про невідомого монстра, який мешкав у водах Каспію. Чудовисько наводило страх і жах своїм виглядом та гігантськими розмірами. Одному з мандрівників XVII століття вдалося побачити загибле чудовисько, викинуте хвилями на берег: його довжина дорівнювала приблизно ста кроків, у нього було дві голови – на початку та наприкінці довгого тулуба; зуби в щелепах за розмірами дорівнювали ліктю людини. З того часу чудовисько стали називати драконом.

Надалі рибалки іноді зустрічали морського дракона; є свідчення таких зустрічей і сьогодні. За сучасними описами, дракон має змієподібну форму голови та лапи із пазурами. У 2008 році в Азербайджані на березі моря було виявлено останки морського чудовиська, діаметр хребців якого становить 32 сантиметри.

Рунан-шах

Легенди свідчать, що у водах Каспію мешкає людина-риба, яку у деяких місцях називають русалкою, а Ірані «рунан-шах» ( повелитель вод ). Зустріч людини з цією істотою не обіцяє нічого доброго – іноді води виносять на узбережжя покалічені невідомою силою тіла людей. Уфологи вважають, що це свідчить про те, що на дні моря знаходиться давня цивілізація, яка карає людей за забруднення моря. Цікавий факт: південна частина моря залишається чистою, незважаючи на те, що і там ведеться нафтовидобуток – цю чистоту та прозорість приписують діяльності рунан-шахів.

Але мабуть, не варто сподіватися на підводне царство і людям треба самим постаратися, щоб море лишилося чистим і блакитним.

Редакція може не поділяти думки авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації в матеріалах із посиланням на зовнішні джерела. Роміщення цієї публікаці на інших сайтах без відкритого активного посилання на LikeMe заборонено.