Минуле Наука

Древні греки 2000 років тому вже володіли механічним “комп’ютером”. Вчені відтворили один із них.

Британські вчені кажуть, що їм вдалось розгадати структуру мехнаізму таємничого артефакту який у науковому світі прийнято називати першим у світі комп’ютером.

Дослідники з Університетського коледжу Лондона створили віртуальну модель 2000-річного антикітерського механізму, механічного пристрою з ручним приводом, який використовався у Стародавній Греції для прогнозування астрономічних подій.

Залишки даного механізму були виявлені у корабельній аварії в 1901 році грецькими водолазами-губками недалеко від невеликого середземноморського острова Антикитера, вчені з тих пір розмірковують про його роботу. Існує лише близько третини механізму, розділеного на 82 фрагменти.

Вивчаючи 3D-рентгенівські промені та візуалізацію поверхні, зроблені в 2005 році, дослідники кажуть, що вони виявили набагато повніше розуміння системи щеплення машини, яка раніше виявилася невловимою.

Ведучий автор Тоні Фріт сказав: «Це дуже складна 3D-головоломка, яку потрібно зібрати. Були й попередні моделі механізму, але вони не відповідали відомим даним. Нашою відправною точкою були деякі 3D-рентгенівські знімки, які я запропонував 2005 року».

Найбільша секція, що збереглася, відома як Фрагмент А, відображає особливості підшипників, стовпів і блоку, у той час як Фрагмент D включає 63-зубчасту шестерню і пластину. ” Було відомо, що в цьому основному фрагменті було 27 шестерень, але як саме вони зчіплялися і як вони працюють відомо не було” , – пояснив Фріт.

Попередні дослідження використовували рентгенівські дані, щоб виявити тисячі текстових символів, прихованих усередині фрагментів. Написи на задній кришці машини включають опис відображення космосу – або всесвіту – і деяких основних циклів планет.

Фріт сказав: «Одна ключова річ, яка виникла з рентгенівських променів, полягає в тому, що ми могли читати давньогрецькі написи крихітними літерами, прихованими всередині фрагментів, непрочитаними протягом 2000 років. Вони казали нам, що попередні реконструкції передньої частини цього механізму були неправильними» .

Використовуючи давньогрецький математичний метод, команда UCL пояснила, як творці машини точно розробили планетарні цикли Венери (462) і Сатурна (442), які були знайдені на нещодавно виявленому тексті написаному на передній обкладинці.

Тоні Фріт досліджує фрагменти Антикитери в Національному археологічному музеї в Афінах з 2005 року.

Відкриття наближає дослідницьку групу UCL Antikythera на чолі з Адамом Войчиком для розуміння всіх можливостей механізму, розміщеного у Національному археологічному музеї в Афінах.

“Наша модель – це теоретична модель. У нас є комп’ютерна симуляція цього, але це насправді не каже нам, що він працюватиме механічно», – сказав Фріт. З цією метою два аспіранти планують побудувати робочу модель із використанням сучасних методів. У разі успіху буде спроба створити модель, зроблену з використанням давньогрецьких методів.

“Це ключовий теоретичний прогрес у тому, як Космос був відтворений в механізмі” , – пояснив Войчик. «Тепер ми маємо довести його здійсненність, зробивши це за допомогою давніх методів. Особливою проблемою буде система вкладених трубок, які мають астрономічні виходи».

Фріт каже, що оригінальна машина має унікальну наукову цінність. Це перший відомий в історії пристрій, який справді робив механічні розрахунки — у цьому випадку присвячені астрономії. У стародавніх греків була технологія, щоб зробити набагато ширший спектр машин, можливо, скласти та помножити числа, але вони, схоже, ніколи не замислювалися про це.

Він додав: Машина показує нам, що древні греки мали майже неймовірний рівень технологічної складності. Якби цей механізм не було знайдено, ніхто не міг би повірити, що вони здатні створити цю технологію» .

Редакція може не поділяти думки авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації в матеріалах із посиланням на зовнішні джерела. Роміщення цієї публікаці на інших сайтах без відкритого активного посилання на LikeMe заборонено.