Муженко про Іловайськ: Хомчак знав, що РФ скасувала “зелений коридор”, але все одно наказав виходити не бойовим порядком

Генерал Руслан Хомчак під час виходу з Іловайська знав, що росіяни не дають гарантій безпеки, але не дивлячись на це віддав наказ виходити не бойовими порядками. Про це в інтерв’ю BBC заявив колишній начальник Генерального штабу Віктор Муженко.

Наводимо діалог повністю:

BBC News Україна: В попередньому інтерв’ю ви нам казали, що підрозділи, які підпорядковувалися генералу Хомчаку, мали почати вихід з оточення о 3-й годині ночі 29 серпня, а почали о 8:30. І ви тоді сказали: якби почали, як планувалося, то російські війська були б не готові до реагування. Скажіть, генерал Хомчак мав наказ виходити вночі? Зараз у вас є розуміння, чому вони тоді не пішли вночі, а пішли зранку?

В.М.: Це пояснюється тим, що не всі підрозділи були зібрані – які були в самому Іловайську, чи навколо міста – тому і затрималися. Я так розумію, що очікували ще тих парламентарів, які повинні були надати гарантії. Хоча десь із 22 години чи приблизно 23 години попередньої доби ніяких гарантій щодо нашого виходу вже не було.

BBC News Україна: Тобто фактично пан Хомчак узяв на себе відповідальність?

В.М.: Він мав право. Як командувач я деякі питання йому делегував – казав: вам там на місці видніше, ухвалюйте там рішення.

Вихід мав розпочатися о 3-й годині ночі, і я впевнений в тому, що на той час не всі російські регулярні підрозділи, які зайшли на територію України, були б готові до адекватного реагування. Можливо, ці переговори якраз і були тим способом затримати в часі вихід наших підрозділів, щоб дати можливість російським підрозділам зайняти позиції, обладнати їх і створити систему вогню.

BBC News Україна: Вам закидають, що війська виходили не в бойових порядках.

В.М.: Мені закидають?

BBC News Україна: Командуванню. І вам, в тому числі. І пану Хомчаку – що виходили не в бойових порядках і довірились російській стороні.

В.М.: Багато вже розповідалось, що ми рекомендували або зайти в Іловайськ і його утримувати.

Говорили про те, що там не вистачає боєприпасів, продуктів… Всі ці питання вирішувались, боєприпасів було більш, ніж достатньо, навіть виходячи з того, скільки їх було кинуто. Про це є свідчення командирів підрозділів і бійців.

Був варіант вийти на південь – іти малими колонами на широкому фронті. Але рішення було прийняте відповідним керівником – виходити по тих маршрутах, які були узгоджені як так званий “зелений коридор” для виходу під певні гарантії, що вогонь не буде відкриватись і колони пропустять.

BBC News Україна: У вас були контакти з російським командуванням. Чи були гарантії на момент виходу?

В.М.: У мене були контакти з російським командуванням, з начальником Генерального штабу генералом Герасимовим. І з першим його заступником генералом Богдановським. І саме Богдановський мені о 22:30 повідомив про те, що всі гарантії скасовуються.

Що є єдина вимога – виходити без озброєння і без техніки. Я сказав, що ми на це не можемо піти. Він сказав, що тепер ніяких гарантій немає, якщо будуть зміни, я вам повідомлю. Але більше повідомлень до самого моменту розстрілу наших колон не було.

Коли вже почалися обстріли, я тоді ще раз вийшов на росіян і вимагав припинити вогонь, тому що були попередні заяви про коридор і таке інше, і тому що це не відповідає взагалі честі військовослужбовця. Там навіть була застосована дуже серйозна ненормативна лексика.

BBC News Україна: Але генерал Хомчак на момент виходу знав, що немає гарантій, немає “зеленого коридору”?

В.М.: Генерал Хомчак знав про це ще з 23:00 попередньої доби.

BBC News Україна: І все одно вихід був не в бойових порядках?

В.М.: Так.

Також екс-глава Генштабу додав, що основною проблемою Іловайська було те, що тоді існувало кілька центрів прийняття рішень. У зв’язку з цим була проблема взаємодії та підпорядкованості. Муженко каже, що військові не мали законних підстав віддавати накази добровольчим підрозділам, які знаходилисть в місті.

Муженко виступає за відкрите слідство по Иловайскій трагедії. За його словами питання є не тільки до Хомчака, а й до низки посадових осіб, які були причетні до прийняття рішень.

Редакція може не поділяти думки авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації. Роміщення цієї публікаці на інших сайтах без відкритого активного посилання на LikeMe заборонено.

Вподобайте нас у Facebook і все буде файно!