Мансардний будинок: коли є зміст обладнувати приміщення під дахом?

Традиційні проекти будинків, характерні для більшості приватних споруд в нашій країні, передбачали облаштування холодного горища під дво- або чотирисхилим дахом. Розвиток будівельних технологій дав можливість забудовникам в повній мірі використовувати простір над верхнім перекриттям. І багато сучасних котеджів замість горища мають майже повноцінний другий поверх – мансарду. У чому ж переваги таких рішень?

Облаштування мансарди – чудовий спосіб збільшити загальну площу котеджу при порівняно невеликих витратах. В цьому випадку не потрібно серйозно витрачатися на зведення повноцінних несучих стін другого поверху, а досить утеплити та оздобити скати даху, розподіливши простір під ними для житлових і сантехнічних приміщень. Навантаження на фундамент при цьому виростає не критично, і переробці в мансарду підлягають навіть багато одноповерхових будинків з холодним горищем.

Чим вигідний мансардний поверх

Крім вже згаданої економії на будівництві мансардного котеджу в порівнянні з повноцінним двоповерховим будинком варто відзначити і порівняно невисоку трудомісткість робіт по зведенню або переробці мансарди з горища. По суті, облаштування мансарди в будь-якому, навіть цегляному будинку нагадує каркасне будівництво. Навантаження на фундамент тут збільшується лише за рахунок додаткового утеплення даху і зведення перегородок.

Ще один ключовий аргумент на користь мансарди – більш висока енергоефективність цього приміщення в порівнянні з повноцінним другим поверхом. Обігрівати простір під скошеними скатами даху дешевше, ніж опалювати цілий поверх.

Можливі недоліки мансардних будинків

Якщо у забудовника немає претензій до мансардного проекту з точки зору естетики, то подібні котеджі не мають явних недоліків, які не можна було б усунути.

І все ж роботи зі зведення й оздоблення мансарди повинні бути виконані максимально правильно і ретельно. Навіть невеликі помилки в утепленні даху загрожують намоканням внутрішнього оздоблення, зниженням енергоефективності всього будинку і появою цвілі.

Непродумана вентиляція обов’язково призведе до серйозного погіршення мікроклімату мансарди в порівнянні з рештою будинку. А недостатнє використання вікон ліквідує головне достоїнство такого приміщення – затишну атмосферу.

Ще одна помилка, яку часто допускають при облаштуванні мансардних поверхів – монтаж невисокої горизонтальної стелі. Саме в оздобленні скатів «під коник» й криється унікальна особливість затишку й колориту мансарди

Вибір проекту мансардного будинку

Потрібно розуміти, що корисна площа мансардного поверху в будь-якому випадку буде значно меншою площі першого поверху, оскільки ділянки, де скати даху примикають до невисоких зовнішніх стін мансарди (так звані аттикові стіни), не можна в повній мірі назвати корисною територією.

Згідно з діючими нормами, в проекті мансардного будинку враховують тільки ту площу, де висота від підлоги до стелі ≥ 1,9 м. І цей параметр визначається, як пристроєм даху, так і висотою аттикової стінки, яку зводять як продовження несучих стін над верхнім перекриттям.

Найпростіше організувати мансардний поверх під досить крутим (з нахилом 40°-45°) двосхилим дахом. Однак при відсутності аттикових стін і стандартній площі поверху (75-80 м2) тільки близько 50% підлоги мансарди можна буде використовувати як «житловий фонд». Зведення ж аттикової стіни до висоти 100-120 см дозволить перевести в цю категорію до 80% площі мансарди. Решту 20% можна буде зарезервувати під шафи, полиці й інші господарські потреби.

Ще меншою корисна площа буде під чотирисхилим дахом. Без аттикової стінки житловою частиною тут буде всього 35% підлоги. При висоті аттикової стіни 100-120 см це значення можна збільшити до 65-70%. Важливо відзначити, що природне освітлення в таких будинках можна організувати тільки за рахунок більш дорогих у порівнянні з альтернативами мансардних вікон. Тоді як в попередньому варіанті можна використовувати і звичайні вікна у фронтонних стінах.

Найбільш ефективно розподіляється площа під спеціальним мансардним дахом, який представляє собою конструкцію з переломом скатів з майже горизонтальною (15°-25°) і майже вертикальною (65 -75°) частиною. Мансарда в цьому випадку буде майже справжнім другим поверхом, і її корисна площа перевищить 90%. При цьому тут можна навіть обійтися без мансардних вікон, встановивши вікна з вертикальною рамою – фронтонні в стінах і слухові (дормери) в даху.

Редакція може не поділяти думки авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації в матеріалах із посиланням на зовнішні джерела. Роміщення цієї публікаці на інших сайтах без відкритого активного посилання на LikeMe заборонено.

Вподобайте нас у Facebook і все буде файно!