Диковинка у будівництві – Небесний сад: зелений майданчик для відпочинку на даху котеджу

Як це не дивно, але сьогодні без особливих проблем можна вирощувати рослини на пласкому або скатному (з малим ухилом) даху приватного будинку. При цьому можна не боятися протікання або руйнування конструкцій. Для цього, правда, доведеться серйозно вкластися в улаштування та організацію зеленого покриття. Однак в остаточному підсумку вдасться отримати додаткову житлову площу, яку можна буде використовувати і для відпочинку, і для роботи.

Про це пише Файна Сторінка із посиланням на Єврохаус.

Популярність зелених дахів на Заході обумовлена не тільки очевидними перевагами подібних рішень. Зелені дахи дозволяють зробити затишний простір з критою терасою, де приємно перечікувати дощ або проводити час в бесідах з друзями і близькими. До того ж рослинний килим на даху виступає чудовим тепло- і звукоізоляційні шаром та спрощує відведення дощових і талих вод.

Не менш важливий – екологічний аргумент на користь будівництва зеленого даху. У південних європейських та американських містах облаштування подібних дахів навіть стало нагальною вимогою сьогодення. Закуті в асфальт і бетон, житлові квартали страждають від низької вологості, нестачі кисню і відсутності природної тіні. На жаль, існуючої рослинності не завжди вистачає для нормалізації міського клімату.

У такій ситуації збільшити площу зелених насаджень вдається за рахунок вирощування рослин на дахах. Тому часто місцева влада в Європі і США сприяє домовласникам, які вирішили озеленити дах свого будинку.

Два типи зелених дахів

Виділяють два основних способи озеленення даху – екстенсивний та інтенсивний.

Основні переваги екстенсивних дахів в тому, що вони порівняно прості в плані організації і практично не вимагають догляду (за винятком поливу). У більшості випадків подібні рішення являють собою килим з невисоких засухостійких рослин (газон та грунтопокривні багаторічники), які висаджують в шар земляної суміші товщиною 7-15 см.

Організувати екстенсивний дах можна і на пласкій, і на похилій конструкції. Крім того, технологія дозволяє озеленити дах вже експлуатованого котеджу. Вага найпростішого екстенсивного даху не перевищує 80-100 кг/м2, і в багатьох випадках таке навантаження витримають і перекриття, і несучі стіни, і фундамент будинку. Мінуси найпростіших екстенсивних дахів – обмежений асортимент рослин і неможливість переміщення по зеленому покриттю.

Більш досконалий інтенсивний дах передбачає використання не тільки невисоких трав’янистих культур, а й висадку різноманітних декоративних рослин, які вимагають регулярного догляду. В першу чергу, мова йде про квіти, але іноді і про чагарники з карликовими деревами. Доповнюють зелені насадження всілякі горизонтальні мощення або відсипання із щебеню.

Товщина земляного шару інтенсивного даху зазвичай не перевищує 20 см, але може досягати навіть 1-1,2 м. Однак питома вага інтенсивного даху – від 250 до 1000 кг/м2 – накладає серйозні обмеження на реалізацію подібних проектів, які слід продумувати ще на етапі проектування будинку.

Організувати інтенсивний дах можна тільки на пласких конструкціях, а його влаштування зазвичай включає в себе прокладання сучасних інженерних систем – автоматичного зрошення, освітлення і т.д.

Улаштування пирога зеленого даху

Покрівельний пиріг зеленого даху складається зі стандартного набору шарів: плити основи, тепло- і гідроізоляції, розділювальних плівок і мембран, дренажу, а також земляної суміші для висадки рослин. Порядок розташування шарів може відрізнятися.

У разі найпростішого неексплуатованого даху застосовують традиційний порядок укладання матеріалів, коли гідроізоляцію кладуть поверх утеплювача. Ризик пошкодження ізоляційного матеріалу накладає обмеження на переміщення по поверхні такої конструкції.

Тому для зеленого даху набагато частіше застосовують інверсійний (перевернутий) порядок розташування шарів, коли утеплювач укладають поверх гідроізоляції. Вартість організації даху інверсійного типу вища традиційного, проте гідроізоляція тут надійно захищена від зовнішніх впливів, і дах можна експлуатувати.

Редакція може не поділяти думки авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації в матеріалах із посиланням на зовнішні джерела. Роміщення цієї публікаці на інших сайтах без відкритого активного посилання на LikeMe заборонено.

Вподобайте нас у Facebook і все буде файно!