Дозвілля

Але ж я вас обібрав! Чому ви не протестуєте? Чому мовчите? Хіба можна на цьому світі не бути зубастою?

Днями я запросив до себе в кабінет гувернантку моїх дітей, Юлію Василівну. Потрібно було порахуватися.

– Сідайте, Юліє Василівно! – сказав я їй. – Давайте порахуємося. Вам напевно потрібні гроші, а ви така церемонна, що самі не запитаєте … Ну-с … Домовилися ми з вами по тридцяти карбованців на місяць …

– По сорока …

– Ні, по тридцяти … У мене записано … Я завжди платив гувернанткам по тридцяти. Ну-с, прожили ви два місяці …

– Два місяці і п’ять днів …

– Рівно два місяці … У мене так записано. Слід вам, значить, шістдесят карбованців … Відняти дев’ять неділь … ви ж не займалися з Колею по неділях, а гуляли тільки … так три свята …

Юлія Василівна спалахнула і затеребила оборочку, але … ні слова! ..

– Три свята … Геть, отже, дванадцять карбованців … Чотири дні Коля був хворий і не було занять … Ви займалися з однієї тільки Варею … Три дні у вас боліли зуби, і моя дружина дозволила вам не займатися після обіду … Дванадцять і сім – дев’ятнадцять . Відняти … залишиться … гм … сорок один карбованець … Вірно?

Ліве око Юлії Василівни почервоніло і наповнилося вологою. Підборіддя її затремтіло. Вона нервово закашляла, але – ні слова! ..

– Під Новий рік ви розбили чайну чашку з блюдцем. Геть два карбованці … Чашка коштує дорожче, вона фамільна, але … бог з вами! Де наше не пропадало? Потім-с, через ваш недогляд Коля поліз на дерево і порвав собі сюртучок … Геть десять … Покоївка теж через ваш недогляд вкрала у Варі черевики. Ви повинні за всім дивитися. Ви платню отримуєте. Отже, значить, геть ще п’ять … Десятого січня ви взяли у мене десять карбованців …

– Я не брала, – шепнула Юлія Василівна.

– Але у мене записано!

– Ну, нехай … добре.

– Із сорока одного відняти двадцять сім – залишиться чотирнадцять …

Обидва очі наповнилися сльозами … На довгому гарненькому носику виступив піт. Бідна дівчинка!

– Я раз тільки брала, – сказала вона тремтячим голосом. – Я у вашої дружини взяла три карбованці … Більше не брала …

– Так? Бач адже, а у мене і не записано! Геть з чотирнадцяти три, залишиться одинадцять … Ось вам ваші гроші, наймиліша! Три … три, три … один і один … Отримайте-с!

І я подав їй одинадцять карбованців … Вона взяла і тремтячими пальчиками сунула їх у кишеню.

– Merci, – прошепотіла вона.

Я схопився і заходив по кімнаті. Мене охопила злість.

– За що ж merci? – запитав я.

– За гроші…

– Але ж я ж вас обібрав, чорт візьми, пограбував! Адже я вкрав у вас! За що ж merci?

– В інших місцях мені і зовсім не давали …

– Чи не давали? І не дивно! Я пожартував над вами, жорстокий урок дав вам … Я віддам вам всі ваші вісімдесят! Он вони в конверті для вас приготовлені! Але хіба можна бути такою кислятиною? Чому ви не протестуєте? Чому мовчите? Хіба можна на цьому світі не бути зубастою? Хіба можна бути такою розмазнею?

Вона кисло посміхнулася, і я прочитав на її обличчі: «Можна!»

Я попросив у неї прощення за жорстокий урок і віддав їй, на превеликий її подив, всі вісімдесят. Вона боязко замерсікала і вийшла … Я подивився їй услід і подумав: легко на цьому світі бути сильним!

Антон Чехов (1860 – 1904)

Взято із стрічки Фейсбуку Андрія Юзюка

Редакція може не поділяти думки авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації в матеріалах із посиланням на зовнішні джерела. Роміщення цієї публікаці на інших сайтах без відкритого активного посилання на LikeMe заборонено.