Плаский дах: вибір на користь сучасної архітектури

Більшість приватних будинків в Україні будують зі скатними дахами, під якими організовують холодне горище або утеплену мансарду. Причина такого підходу до будівництва, скоріше, в прихильності традиціям. І тому не дивно, що в останні роки в нашій країні можна побачити все більше нових сучасних котеджів з пласкими дахами

flat roof 1 min

Потрібно розуміти, що пласкі безгорищні дахи можна зводити не у всіх кліматичних поясах і регіонах. У місцях, де щорічно трапляються регулярні і рясні снігопади з тривалим збереженням товстого снігового покриву краще віддавати перевагу скатним конструкціям, на яких сніг не накопичується. Однак в нашій країні пласкі дахи протипоказані лише в Карпатах, тоді як на решті території України, можна без проблем використовувати чималі переваги пласких дахів.

Переваги пласких дахів

Крім очевидних естетичних достоїнств сучасних котеджів з пласкими дахами, подібні конструкції відрізняються більш економним підходом до будівництва. Площа будь-якого плаского даху менша поверхні скатної конструкції для аналогічного будинку. А значить, швидкість зведення і витрати на матеріали для пласких дахів зменшуються разом з площею.

Крім того, плаский дах більш функціональний: його набагато простіше споруджувати, оглядати і ремонтувати, на таких конструкціях легше встановлювати додаткове обладнання (антени, кондиціонери і т.д.). При цьому самі дахи до того ж можна використовувати як експлуатований простір з організацією, наприклад, тераси для відпочинку і навіть з висадкою на даху рослин.

Однак будівництво пласких дахів вимагає уважного дотримання технології монтажу шарів покрівлі на перекриття. Не менш важливим є також правильне водовідведення та вентиляція.

Кут нахилу плаского даху

Як це не дивно, але жоден плаский дах насправді не є пласким. Мінімальний ухил в даному випадку необхідний для ефективного відведення опадів. Формально до пласких дахів відносять конструкції з нахилом скатів менше 20% (11°). Однак на практиці це значення куди менше і рідко перевищує 5%. Якщо ж на даху влаштовують експлуатовану територію, то відношення висоти ската до довжини його основи становить 2-2,5%.

flat roof 2 min

Основні типи пласких дахів

У малоповерховій архітектурі найчастіше використовують суміщені, а також вентильовані пласкі дахи. У першому випадку конструкція складається з щільно прилягаючих один до одного шарів ізоляційних і покрівельних матеріалів, а в другому – між скатом даху і перекриттям передбачено вентильований простір.

Більш цікавий суміщений плаский дах, який може бути влаштований традиційним чином, коли (за спрощеною схемою) на перекриття наливають бетонну стяжку, поверх якої розташовують пароізоляцію, утеплювач і гідроізоляцію. Інверсійний спосіб організації суміщеного плаского даху передбачає зворотне розташування шарів. Якщо аналогічно описати його спрощене улаштування, то в цьому випадку на бетон кладуть посилену гідроізоляцію, утеплювач, а потім покладений на спеціальну мембрану баластовий шар. Останній може являти собою шар гравію або дренажний шар щебеню і грунт, розділений геотекстилем.

Саме інверсійні пласкі дахи привертають до себе особливу увагу, дозволяючи облаштовувати на їх поверхні експлуатовані тераси і висаджувати рослини.

В якості основи для спорудження плаского даху зазвичай застосовують перекриття над верхнім поверхом, яке може бути виконане з дерев’яних або залізобетонних балок, а також металевих таврів. Можлива і збірна або монолітна основа з бетону. Ухил суміщеного даху виконується за рахунок нерівності бетонної стяжки, а в разі спорудження вентильованої конструкції – з використанням похилих стінок із цегли або дерев’яних брусів. У каркасних будинках зручно використовувати готові дерев’яні ферми з малим ухилом, на які укладають суцільну обрешітку з вологостійких ОСП.

Редакція може не поділяти думки авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації в матеріалах із посиланням на зовнішні джерела. Роміщення цієї публікаці на інших сайтах без відкритого активного посилання на LikeMe заборонено.

Вподобайте нас у Facebook і все буде файно!